Papież: nawet za takim małżeństwem, które się rozpadło, kryje się troska Boga

WAM
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Są takie chwile w życiu, które zapraszają nas, żeby się zatrzymać, spojrzeć w stronę horyzontu i wybrać się na spacer. Są chwile, kiedy musimy się oderwać, zaczerpnąć świeżego powietrza i wyjść na spacer.

 

To pomaga nam uwolnić się ze szponów bólu i zostawić za sobą brutalne ciosy zadane nam przez los. Takim ciosem może być małżeństwo, pisze Franciszek, wspominając historię Ann opowiedzianej w książce papieża "Dzielenie się mądrością czasu".

 

Małżeństwo Ann rozpadło się po czterdziestu trzech latach.

 

- Życie czasami daje nam w kość. Na nieudane małżeństwo możemy zareagować zgorzknieniem. Muszę jednak powiedzieć, że nawet za takim małżeństwem, które się rozpadło, kryje się troska Boga - podkreślił Ojciec święty. - Klęska nie jest ostatnim słowem. Klęska ma zawsze drzwi, które się otwierają; biada temu, kto zamienia je w ścianę. Wtedy się nigdy nie wydostanie. Znalezienie tych drzwi bywa trudne! A jednak są to jedyne drzwi otwierające przed nami przyszłość i dające nam szersze perspektywy - dodał Franciszek.

 

Papież przestrzegł również przed zgorzknieniem, które więzi nasze życie w pułapce.

 

- Jest takie dobre argentyńskie tango pod tytułem Rencor, co się właśnie tłumaczy jako "uraza" i które opisuje "potworną nienawiść płynącą mi w żyłach", która czyni "życie gorzkim jak potępienie" - wspomina jedną z piosenek z młodości papież.

 

- "Zło, które mi wyrządzono - mówi dalej piosenka - to ciągle otwarta rana, która wypełnia mnie gniewem i zgorzknieniem". Być może jednak w ostatecznym rozrachunku uraza to jeszcze jedno imię miłości. Musisz wkopać się w te głębię. Porażki to dla nas komunikaty. Mówią nam coś na temat naszej słabości, nędzy człowieka, na temat naszego egoizmu, naszych sprzeczności - podkreślił Franciszek.

 

- Te komunikaty stawiają nas przed wyborem: wybierzesz życie albo śmierć. Uwielbienie i prośby zanoszone do Boga chronią serce przed urazą i egoizmem. Ann rozpoczęła wędrówkę, by odnaleźć Pana i teraz pomaga innym w ich duchowej podróży. Celem walki duchowej jest wybrać życie. W tej walce kryje się wielka mądrość - napisał papież.

 

Całą historię Ann i inne komentarze Franciszka do prawdziwych, życiowych sytuacji, przeczytasz w "Dzieleniu się mądrością czasu"

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.32

Liczba głosów:

87

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

asyz 12:56:07 | 2019-04-20
Nic z tego nie rozumiem!

Oceń 18 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?