Andrea Tornielli: oba pontyfikaty łączy jedna droga. To wielka zgodność

(fot. PAP/EPA/HOLY SEE PRESS OFFICE HANDOUT)

Franciszek odwiedził wczoraj w klasztorze "Mater Ecclesiae" Papieża emeryta, aby złożyć mu najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych oraz z okazji 92. rocznicy urodzin, przypadającej w dniu dzisiejszym. Informację tę przekazał dyrektor ad interim Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

 
Natomiast dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielli w artykule z okazji rocznicy urodzin Benedykta XVI zwraca uwagę na wielką zgodność obu papieży w rozwiązaniu kryzysu nadużyć w Kościele. Obaj podkreślają rolę pokuty i modlitwy.
 

Andrea Tornielli zwraca uwagę, że odpowiedź zarówno Franciszka, jak i Benedykta XVI na problem skandali nadużyć jest mało nośna, nie jest spektakularna i nie da się sprowadzić do prostego sloganu. Nie opiera się ona na strukturach, choć potrzebnych, na nowych przepisach i prawie, choć i one są konieczne, ani na nowych protokołach, coraz bardziej szczegółowych, choć i bez niech nie można się obejść. Jest to odpowiedź głęboko chrześcijańska i opiera się na pokucie, modlitwie, adoracji Najświętszego Sakramentu oraz sakramencie spowiedzi. 

 

Benedykt XVI o wykorzystywaniu seksualnym. Pomaga czy przeszkadza? >>

 

"Jest rzeczą interesującą, że powrót do korzeni chrześcijaństwa, do Boga, który papież emeryt wskazuje jako drogę uzdrowienia Kościoła, znajdujemy także w dwóch listach, które papież Franciszek napisał do Ludu Bożego, najpierw w Chile, a potem na całym świecie" - stwierdził Andrea Tornielli.

 

"Także patrząc na listy w sprawie pedofilii Benedykta XVI, kiedy był jeszcze papieżem, widzimy wielką zgodność z Franciszkiem w tym, co dotyczy ukazania drogi pokuty i modlitwy, jako narzędzi danych Kościołowi do wyjścia z kryzysu nadużyć. Tę zgodność znajdujemy również w ukazaniu przez Benedykta XVI Kościoła, który nie buduje się sam przez siebie, nie jest ludzkim wytworem, ale patrzy dalej i jest stworzony przez Kogoś innego. Tak więc podczas składania najserdeczniejszych życzeń papieżowi emerytowi z okazji urodzin możemy zauważyć, że ten ważny temat nadużyć w Kościele jest ujmowany w tym samym kluczu, jak czyni to Jego Następca" - dodaje ceniony watykanista.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.2

Liczba głosów:

41

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

pa.glia 22:10:33 | 2019-04-17
no proszę, Franciszek grzmiał o klerykalizmie, a to się okazuje, że miał co innego na myśli i że w sumie to uważa tak jak Benedykt, który o klerykalizmie nie powiedział nawet jednego słowa...

Oceń 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

asyz 08:36:23 | 2019-04-17
Oba pontyfikaty nie łączy jedna droga!

Oceń 296 34 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook