Papież rozmawiał z prezydentem Francji o pożarze w Notre Dame

(fot. PAP/EPA/BENOIT MOSER / BSPP / HANDOUT // depositphotos.com)

Papież Franciszek rozmawiał we wtorek przez telefon z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem o pożarze, który zniszczył paryską katedrę Notre Dame. O rozmowie poinformował Watykan.

 

Nie podano dotychczas szczegółów rozmowy.

 

Wcześniej tego dnia Franciszek wystosował przesłanie do arcybiskupa Paryża Michela Aupetita, w którym zapewnił o swej modlitwie i solidarności z wiernymi oraz ze wszystkimi mieszkańcami Francji.

 

Papież Franciszek zapewnia mieszkańców Paryża o duchowej łączności i modlitwie >>

 

Na papieskim profilu na Twitterze zamieszczono następujące słowa Franciszka: "Dzisiaj jednoczymy się w modlitwie z narodem francuskim oraz oczekujemy, że ból z powodu poważnego zniszczenia przemieni się w nadzieję poprzez odbudowę. Święta Maryjo, Nasza Pani, módl się za nami". 

 

Poinformowano również o tym, że Watykan i Włochy zaoferowały pomoc Francji przy odbudowie katedry Notre Dame. Obie strony wskazały na możliwość udzielenia wsparcia przez ekspertów.

 

Prefekt Papieskiej Rady Kultury kardynał Gianfranco Ravasi powiedział dziennikarzom we wtorek, że Watykan może zaoferować swoje "kompetencje". Wskazał na gotowość pomocy ze strony ekspertów z Muzeów Watykańskich, specjalizujących się w odnowie i konserwacji dzieł sztuki.

 

"Możemy uczestniczyć w pewnych specyficznych aspektach, ale to musi zostać ustalone w wyniku dialogu" - zastrzegł kard. Ravasi pytany o to, czy Stolica Apostolska będzie współpracować przy odbudowie paryskiej katedry.

 

Czy Bóg chce nam coś powiedzieć przez pożar Notre Dame? [KOMENTARZ] >>

 

Prefekt zauważył, że "z ekonomicznego punktu widzenia Francja może być samowystarczalna, a z zewnątrz nadejdzie symboliczny wkład".

 

Włoski minister kultury Alberto Bonisoli zapewnił o gotowości udzielenia wsparcia swego francuskiego odpowiednika Francka Riestera. Jak podkreślił w Rzymie minister cytowany przez media, pomocni mogą być eksperci włoskiego resortu, którzy w przeszłości działali w kryzysowych sytuacjach, zdobywając cenne kompetencje techniczne.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.12

Liczba głosów:

89

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook