Kardynał mianowany Kamerlingiem postawił warunek. Przyjmie funkcję, jeśli papież coś dla niego zrobi

(fot. cathdal.org)

To niespodziewane słowa, ale też piękne. Kamerling jest jednym z najważniejszych stanowisk, które nie traci swojej mocy po śmierci papieża.

 

Wczoraj Stolica Apostolska ogłosiła, że papież Franciszek mianował amerykańskiego kardynała Kevina Farrella Kamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego. Na urzędzie tym był wakat od lipca zeszłego roku, kiedy zmarł kard. Jean-Louis Tauran.

 

Kard. Farrell w rozmowie z romereports.com przyznał, że był zaskoczony i postawił papieżowi jeden warunek. "Byłem zszokowany. Byłem naprawdę zaskoczony, gdy Ojciec Święty mnie poprosił. Odpowiedziałem mu:  «Tak, zaakceptuję twój wybór, ale pod warunkiem, że to ty przemówisz na moim pogrzebie». Co więcej mogę powiedzieć? Szczerze mówiąc, nigdy nie myślałem o niczym tak ważnym. Nie wiem nawet, co dokładnie robi Kamerling, ale jestem pewien, że znajdzie się ktoś, kto mnie wyszkoli i mi o tym opowie" - powiedział kard. Kevin Farrell.

 

O kulisach decyzji podjętej przez papieża wypowiada się żartoblibiwe: "Wydaje mi się, że ktoś po prostu powiedział do Ojca Świętego: «Musisz mianować wreszcie Kamerlinga». A on zapewne odpowiedział: «Och, a załatwisz mi listę wszystkich kardynałów?». Nie wiem jak było naprawdę, ale zgaduję, że właśnie tak" - dodaje Farrell.

 

Nie wiemy, co odpowiedział papieża na jgeo prośbę. Warunek postawiony przez kard. Farrella jest pięknym gestem, ponieważ z chwilą śmierci papieża to właśnie Kamerling przejmuję władzę nad państwem Watykańskim aż do czasu wyboru jego następcy.

 

To jedno z najważniejszych stanowisk, które nie traci swojej mocy po śmierci papieża. Odpowiada przed Kolegium kardynałów, stwierdza zgon papieża i informuje o tym wikariusza generalnego diecezji rzymskiej oraz dziekana Kolegium kardynalskiego, przejmuje w zarząd i zabezpiecza Pałac Apostolski, pałac na Lateranie i w Castel Gandolfo, przejmując w nich władzę administracyjną, przygotowuje też pogrzeb papieża.

 

Podczas sede vacante Stolica Apostolska posługuje się herbem kardynała kamerlinga. Za tarczą herbową znajdują się dwa skrzyżowane klucze i rozpostarty parasol. Klucze to ewangeliczny symbol władzy danej Piotrowi przez Jezusa Chrystusa.

 

To on ogłosił swiatu wybór papieża Franciszka. Nie żyje kardynał kamerling<<

 

Kard. Kevin Farrell zdaje sobie jednak sprawę z tego, że papież z każdym rokiem staje się już coraz słabszy i to on będzie musiał jednak ogłosić Kolegium kardynalskiemu i światu jego śmierć, czego bardzo by nie chciał.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.59

Liczba głosów:

51

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

wiktorkowal 14:13:47 | 2019-02-18
Brawo Franciszek! Super nominacja.
Farrell to zaufany człowiek założyciela Legionistów Maciela, który mianował go administratorem generalnym zgromadzenia odpowiedzialnym za seminaria i szkoły we Włoszech, Hiszpanii i Irlandii.
To także protegowany słynnego McCarricka, którego był biskupem pomocniczym w Waszyngtonie.
Jak twierdzi o postępowaniu swych protektorów nic nie wiedział.
Mało spostrzegawczy jakoś ten nowy Kamerling.

Oceń 22 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

innowierca 10:29:54 | 2019-02-18
No cóż, myślałem, że cos poważnego. Bardzo ważna informacja...
Starsi ludzie w koło coś podobnego mówią spierając się kto ma umrzeć pierwszy i w ten sposób próbując nieco oswoić smierć.

Oceń 8 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook