Papież przyznał, że istnieje problem wykorzystywania zakonnic przez księży

(fot. PAP/EPA/LUCA ZENNARO)

Papież Franciszek przyznał, że istnieje problem wykorzystywania zakonnic przez księży. Podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu w drodze ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich do Rzymu we wtorek zapewnił, że trwają prace, by rozwiązać ten problem.

 

Papież odniósł się do artykułu na temat nadużyć wobec zakonnic, jaki opublikował niedawno kobiecy dodatek do watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano".

 

"To prawda, to jest problem. Maltretowanie kobiet jest problemem" - oświadczył Franciszek.

 

"Ośmieliłbym się powiedzieć, że ludzkość jeszcze nie dojrzała; kobieta jest uważana za osobę +drugiej kategorii+" - podkreślił.

 

Następnie zaznaczył: "Byli księża, a także biskupi, którzy to zrobili. I myślę, że dalej to się dzieje. Nie jest tak, że w momencie, gdy ktoś to sobie uświadomi, to się kończy. To trwa".

 

Papież zapewnił: "Od jakiegoś czasu pracujemy", by rozwiązać ten problem

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.44

Liczba głosów:

133

 

 

Komentarze użytkowników (12)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

no_name 23:21:46 | 2019-02-07
@Oriana
Sorki, ale dziwnie mi się rozmawia z Tobą. Twój pierwszy komentarz dotyczył trochę innych spraw i nie był bezpośrednio związany z treścią artykułu. Ja właśnie do niego nawiązałem swoje wypowiedzi.
Odnoszę wrażenie, że w ogóle nie czytasz tego, co piszę. A jeśli nawet, to z pewnością nie polemizujesz z tym, co mówię.
Trzykrotnie poniżej powielasz za włoską publicystką błędną tezę, jakoby nadużycia seksualne popełniane wobec zakonnic były aktami nadużycia władzy księży. Zatem powtarzam raz jeszcze. Ksiądz nie ma żadnej władzy nad siostrami zakonnymi, więc z definicji nie może dochodzić do ich przekraczania! 
Jest to swgo rodzaju manipulacja, mająca na celu stawiać pokrzywdzone zakonnice w innym świetle - jako osoby zupełnie bezbronne. A to nie jest prawda.
Poszkodowana takim procederem siostra zawsze winna w pierwszej kolejności zgłaszać swój przypadek Matce Przełożonej. I takie zgłoszenie jest wystarczające. Pozostałe działania należą właśnie do  przełożonej.
Czy mamy w Kościele dane na temat tego rodzaju seksualnego wykorzystywania? Winniśmy dysponować nimi już dzisiaj. Jestem ogromnie zaskoczony, bo Przełożone Generalne Żeńskich Instytutów Zakonnych apelują o takowe zgłoszenia dopiero teraz.
A ja pytam: co Siostry robiły do tej pory? Co zrobiły kobiety, którym w opiekę powierzono inne kobiety. Zupełna porażka wizerunkowa.
Sam proceder naturalnie wymaga napiętnowania. Obawiam się jednak, iż mamy do czynienia ze sztucznie wyolbrzymionym przez feministki problemem, aniżeli realnie występującym zagrożeniem.

Oceń 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 07:16:04 | 2019-02-06
W Kościele istnieje problem z molestowaniem nieletnich przez duchownych (według niepełnych danych z Australii - dotyczy 7% duchownych). W Kościele "istnieje problem z molestowaniem zakonnic przez księży i biskupów". W Kościele istniej problem moralności księży żyjących w konkubinatach (niektórzy mają nieślubne dzieci lub doprowadzili do aborcji). W Kościele istnieje problem księży załatwiających swoje naturalne potrzeby poprzez przygodne kontakty i agencje towarzyskie. Wszyscy to wiemy.

W Kościele istnieje więc problem z moralnością i może zamiast próbować leczyć skutki należy usunąć przyczynę?

Oceń 9 24 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

przeor67 22:51:36 | 2019-02-05
Z tego, co przeczytałem na serwisach angielsko i francusko-języcznych, nie chodzi o maltretowanie kobiet, lecz o wykorzystywanie seksualne zakonnic przez księży i biskupów katolickich. Papież na pokładzie samolotu, wracającego z Emiratów Arabskich, wyraźnie wskazuje, że problem ten istnieje we współczesnym Kościele. Może warto podjąć dyskusję na ten temat!

Oceń 13 31 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 22:05:49 | 2019-02-05
Siostra Borkowska powiedziała (w artykule zamieszczonym niedawno na Deonie), że obchodzi ją Bóg, a nie religia. Tak, najważniejszy jest Bóg. Religię tworzyli ludzie, tworzyli ją mężczyźni i niestety zarówno chrzescijaństwo jak i islam mają charakter patriarchalny, a przecież w oczach Boga wszyscy są równi: kobiety i mężczyźni.

Oceń 18 146 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook