Bliski współpracownik Franciszka ujawnił, co papież myśli o gejach i pedofilii w Kościele

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

"Papież Franciszek jest otwarty na dyskusję na temat katolickiej moralności seksualnej" - powiedział podczas konferencji prasowej 20 grudnia kardynał Reinhard Marx, przewodniczący niemieckiego episkopatu i członek papieskiej rady kardynałów.

 

Jak donosi portal the Tablet, kard. Marx wspomniał o kilku rozmowach z papieżem Franciszkiem, w których, jak przyznał hierarcha, papież "nie jest związany żadnymi twardymi i szybkimi zasadami".

 

Kardynał wyraził również zmartwienie, że w Kościele istnieją grupy, które są zdania, że "gdybyśmy nie mieli homoseksualnych kapłanów, to rozwiązany zostałby problem nadużyć seksualnych". "Taki argument muszę odrzucić" - podkreślił kard. Marx, który uważa, że orientacja seksualna nie ma wpływu na zagrożenie dopuszczenia się nadużyć seksualnych wobec małoletnich (pisaliśmy o tym tutaj - przyp. red.).

 

Papież: chrześcijanie powinni przepraszać nie tylko za stosunek do gejów >>

 

Według kard. Marxa papież Franciszek również nie rozróżnia w tej kwestii, jak również w kwestii celibatu, księży homo- i heteroseksualnych.

 

Hierarcha ostrzegł, że podobnie szybkim i nieefektywnym rozwiązaniem nadużyć seksualnych wśród katolickiego kleru byłoby zniesienie celibatu. Należy raczej, zdaniem kard. Marxa, zająć się stylem życia kapłanów oraz ich formacją seminaryjną, która może prowadzić, zdaniem papieskiego doradcy, do "ekscentryczności".

 

Papież Franciszek niedawno wywołał zainteresowanie mediów swoją wypowiedzią na temat homoseksualnych zakonnic, kleryków i prezbiterów, którzy w różny sposób "wyrażają afekty".

 

"To poważna sprawa" - przyznał Franciszek - "Kościół zaleca, by osób o zakorzenionej tendencji homoseksualnej nie przyjmować do posługi kapłańskiej".

 

Podkreślił również, jak istotne jest, by również te osoby "zdecydowanie nakłaniać do pełnego przeżywania celibatu".
 

Zacznijmy chronić dzieci. Wołanie o głos rozsądku >>

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.55

Liczba głosów:

22

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

czuwajacy66 17:10:24 | 2019-01-03
,,Nikt nie powinien sadzic ani tez ganic-a jednak- przeciw tobie,kaplanie skarge podnosze. Ty sie potykasz we dnie i w nocy, wraz z toba potyka sie prorok-do zguby prowadzisz swoj narod. Narod moj gine z powodu braku nauki:poniewaz i ty odrzuciles wiedze, Ja cie odrzuce od mego kaplanstwa. O prawie Boga twego zapomniales, wiec Ja zapomne tez o synach twoich. Im liczniejsi sie oni staja, tam bardziej mnoza sie grzechy;na hanbe zamienili swa Chwale. Z grzechu ludu mojego sie zywia, zabiegaja o to, by czynil nieprawosc. Lecz los kaplana bedzie taki jak i los narodu:pomszcze jego zle postepowanie, zaplate oddam za jego uczynki."

Oceń 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

patyk 15:28:32 | 2019-01-03
a o czym to mamy z papieżem dyskutować w tym temacie? co takiego miałoby się zmienić? dopuszczenie cudzołożników do komunii? zniesienie celibatu? możliwość współżycia przed ślubem? co może się zmienić zdaniem kardynała Marxa?

widzę że pewne środowiska już pracują by słowa papieża o homosesualizmie księży jako realnym problemie zmienić w "chęć do zmian w kewstiach moralnych" - deon oczywiście w awangardzie pierwszy wpisuje takie hasła na sztandary publikując takie artykuły!

Oceń 22 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

saska.kempka 15:25:03 | 2019-01-03
Kard. Marx to główna postać w homolobby. I fakt jego bliskich związków z papieżem pokazuje jasno, że Franciszek jedno mówi, drugie robi. Smutne

Oceń 25 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 15:18:34 | 2019-01-03
Nie jest istotne co papież myśli o problemie wykroczeń seksualnych duchownych. Niewiele ważniejsze jest co papież o tym problemie mówi. Ważne jest to co robi by się ten problem skutecznie wyplenić.

I tu właśnie jest mur i opór. Przykładem jest szeroko nagłośniony problem molestowania w Chile czy postawa papieża wobec kard. George'a Pella. Samo myślenie o problemie czy nawet mówienie o nim nie wystarcza - potrzebne są konkretne działania by sprawców pedofilii usuwać ze stanu duchownego a tuszujących ten problem dymisjonować ze stanowisk.

Zdaje się że już w ten poniedziałek zacznie się proces prymasa Galii Phillipe Barbarina oskarżonego o tuszowanie wykroczeń duchownych. W tym samym procesie oskarżony jest kard. Luis Ladaria który jednak ma dyplomatyczny paszport Watykanu i nie musi stawić się na procesie.

Co do związku orientacji seksualnej duchownych z molestowaniem wystarczy porównać dane. Wśród ofiar świeckich sprawców molestowania 1/3 stanowią chłopcy. Wśród ofiar duchownych te proporcje są odwrócone 4/5 (ponad 80%) stanowią chłopcy. Tylko ślepiec albo członek lawendowej mafii może twierdzić że homoseksualizm duchownych nie ma wpływu na molestowanie.

Oceń 13 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?