Burza i dyskusja teologów po słowach Benedykta XVI o Żydach. Papież-senior odpiera zarzuty

(fot. shutterstock.com)

Benedykt XVI broni się przed zarzutem, jakoby opowiadał się za prowadzeniem działalności misyjnej wśród Żydów. "Takie stwierdzenie jest po prostu fałszywe" - napisał papież senior w najnowszym wydaniu teologicznego miesięcznika "Herder Korrespondenz".

 

We wrześniu na łamach tego czasopisma zarzut prowadzenia działalności misyjnej wśród Żydów i uprawiania antyjudaizmu postawił papieżowi seniorowi niemiecki dogmatyk prof. Michael Böhnke z Wuppertalu.

 

Prof. Böhnke komentował wówczas traktat Benedykta XVI pt. "De Judaeis", opublikowany rok temu w dwumiesięczniku "Communio", po którym nie milknęły głosy krytykujące Benedykta XVI. Teraz głos zabrał sam papież senior, broniąc się zdecydowanie przed stawianymi mu zarzutami. W tekście zatytułowanym "Sprostowanie: Nie misja, a dialog" pisze on, że zarzuty prof. Böhnkego to "groteskowy nonsens i nie mają nic wspólnego z tym, o czym mówiłem. Dlatego odpieram jego artykuł jako w najwyższym stopniu nieprawdziwą insynuację“.

 

Benedykt XVI o dialogu chrześcijańsko-żydowskim <<

 

Benedykt XVI pisze, że "judaizm i chrześcijaństwo oznaczają dwa sposoby wykładni Pisma. Obietnice dane Izraelowi są dla chrześcijan nadzieją Kościoła. Kto się tego trzyma, bynajmniej nie kwestionuje podstaw dialogu judeo-chrześcijańskiego". Papież senior pisze dalej, że Chrystus polecił głosić Słowo wszystkim narodom i kulturom. Dlatego "nakaz misyjny jest uniwersalny - z jednym wyjątkiem: misjonowanie Żydów po prostu dlatego nie było przewidziane i konieczne, ponieważ tylko oni sami spośród wszystkich narodów znali «Boga nieznanego»".

 

W stosunku do Izraela więc liczy się nie misja, ale dialog o tym, czy Jezus z Nazaretu jest "Synem Bożym, Logosem", na którego - wedle Jego obietnic skierowanych do swojego narodu - czeka Izrael i, nie wiedząc tego, czeka ludzkość".

 

"Benedykt XVI zainteresował Żydów Jezusem"

 

Benedykt XVI-Joseph Ratzinger, bo tak autor podpisał się pod artykułem, zaznaczył, że teraz jest czas, by taki dialog rozpocząć.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.1

Liczba głosów:

332

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

andrzej_a 00:11:45 | 2018-11-28
Trzeba tu chyba jasno powiedzieć, iż Bratem w Chrystusie (jak również i Bogu) jest ten kto w życiu kieruje się miłosierdziem i miłością do bliźniego.

Patrząc na to jak postrzegają innych wyznawcy Koranu, czy też Talmudu mam podstawy wątpić w to, iż oni prawdziwie wyznają wiarę w Ojca naszego Pana Jezusa.

Czy sam dialog zastąpi Ewangelizację?
Obawiam się, że nie.

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Mundabor 22:14:09 | 2018-11-27
"Kto nie oddaje czci Synowi, nie oddaje czci Ojcu, który Go posłał". (J 5,23)

"Powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Tak, jeżeli nie uwierzycie, że JA JESTEM, pomrzecie w grzechach swoich»" (J 8,24)

"Każdy, kto nie uznaje Syna, nie ma też i Ojca, kto zaś uznaje Syna, ten ma i Ojca". (1 J 2,23)

"Teraz zaś otrzymał w udziale o tyle wznioślejszą służbę, o ile stał się pośrednikiem lepszego przymierza, które oparte zostało na lepszych obietnicach. Gdyby bowiem owo pierwsze było bez nagany, to nie szukano by miejsca na drugie [przymierze].
Albowiem ganiąc ich, zapowiada:
Oto nadchodzą dni, mówi Pan,
a zawrę z domem Izraela
i z domem Judy przymierze nowe.
Nie takie jednak przymierze,
jakie zawarłem z ich ojcami,
w dniu, gdym ich wziął za rękę,
by wyprowadzić ich z ziemi egipskiej.
Ponieważ oni nie wytrwali w moim przymierzu,
przeto i Ja przestałem dbać o nich, mówi Pan.
Takie jest przymierze, które zawrę z domem Izraela
w owych dniach, mówi Pan.
Dam prawo moje w ich myśli,
a na sercach ich wypiszę je,
i będę im Bogiem,
a oni będą Mi ludem.
I nikt nie będzie uczył swojego rodaka
ani nikt swego brata, mówiąc:
Poznaj Pana!
Bo wszyscy Mnie poznają,
od małego aż do wielkiego.
Ponieważ ulituję się nad ich nieprawością
i nie wspomnę więcej na ich grzechy.
Ponieważ zaś mówi o nowym, pierwsze uznał za przestarzałe; a to, co się przedawnia i starzeje, bliskie jest zniszczenia". (Hbr 8,6-13)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

rzymianin1 22:14:23 | 2018-11-26
Dajcie spokój papieżowi emerytowanemu i pozwólcie mu w spokoju zakończyć swiątobliwy żywot. Wara od niego wszelkiej maści "teologom" i niekatolikom (grzecznie mówiąc). To, co dotyczy naszej wiary, to dotyczy naszej wiary. My nie ingerujemy w to za kogo modlą się i jak muzułmanie, jak mówią i jak się o nas wyrażają w modlitwach wyznawczy religii mojżeszowej (warto o tym wiedzieć). Nakaz misyjny odnosi się do wszystkich, bo wszyscy potrzebują zbawienia, i są zbawieni tylko przez Jezusa. Czyżby święci się mylili? A teolog, o któym nic nie wiadomo, miałby mieć rację? Wolę ufać świętym, jak choćby św. Faustynie, bardziej niż takiemu np. teologowi jak ten Bohnke. 

Oceń 497 48 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook