"Zrodzone dzięki waszej pracy owoce wiary i miłości są liczne, a Pan zna je najlepiej"

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.jezuici.pl)

"Zrodzone dzięki waszej pracy owoce wiary i miłości są liczne, a Pan zna je najlepiej" - pisze papież Franciszek w jubileuszowym przesłaniu z okazji 50-lecia Wspólnoty Monastycznej z Bose. Ojciec Święty dziękuje jej za "lata płodnej obecności w Kościele i społeczeństwie, zrodzonej na bazie soborowych wskazań".


Kiedy w 1965 r. Enzo Bianchi przybył do Bose, była to zapomniana przez świat miejscowość we włoskim Piemoncie. Trzy lata później dołączyli do niego pierwsi bracia i siostry, wtedy też napisał regułę wspólnoty, która, jak podkreśla w swym przesłaniu papież Franciszek, mimo skromnych początków przyczyniła się do odnowy życia zakonnego.

 

Zaangażowanie na rzecz jedności Kościołów

 

Dziś wspólnota liczy ok. 90 członków pięciu narodowości i obecna jest m.in. w Jerozolimie. Ojciec Święty zauważa, że w ciągu minionych 50 lat "wyróżniała się ona swym zaangażowaniem w przygotowanie dróg jedności Kościołów chrześcijańskich, stając się miejscem modlitwy, spotkania i dialogu".

 

Franciszek podkreśla, że tym, co wyróżnia wspólnotę, jest posługa gościnności: przyjmowanie każdego bez różnicy, wierzących i niewierzących; słuchanie wszystkich, którzy poszukują pociechy i ukojenia; pomoc w rozeznawaniu młodym, którzy szukają swego miejsca w społeczeństwie. "Zrodzone dzięki waszej pracy owoce wiary i miłości są liczne, a Pan zna je najlepiej" - pisze papież.

 

Oni są najbardziej kruchymi członkami Ciała Jezusa

 

W obliczu wyzwań współczesności zachęca członków wspólnoty, by jeszcze bardziej stawali się świadkami ewangelicznej miłości, żyjąc prawdziwym braterstwem, które dla Kościoła i społeczeństwa jest widocznym znakiem życia, do jakiego zostali powołani.

 

Apeluje zarazem, by młodzi członkowie nie tylko czerpali z doświadczenia starszych, ale i brali za nich odpowiedzialność. "Bądźcie nadal uważni na najmniejszych, ostatnich, pielgrzymów i cudzoziemców: oni są najbardziej kruchymi członkami ciała Jezusa" - zachęca papież.

 

Członków Wspólnoty Monastycznej z Bose zapewnia zarazem o swej modlitwie, by nadal mogła trwać w pierwotnym charyzmacie. "Skromność waszego życia niech będzie jaśniejącym świadectwem radykalizmu ewangelicznego; życie braterskie w miłości niech będzie znakiem, że jesteście domem wspólnoty, gdzie każdy jest przyjmowany, tak jak Chrystus" - wzywa Franciszek.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.6

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook