Papież do naukowców: przekonajcie rządzących do rozbrojenia nuklearnego

(fot. giulio napolitano/shutterstock.com)

Przekonajcie rządzących do rozbrojenia nuklearnego - z takim apelem zwrócił się Franciszek, przemawiając do członków Papieskiej Akademii Nauk, na rozpoczęcie ich sesji plenarnej, jaka potrwa do 14 listopada. Przypomniał naukowcom, że to im powierzono "klucze do poznania" i że ich badania mogą służyć wszystkim.


Papież zaznaczył, że chce być wobec akademików głosem ludów, do których rzadko docierają dobrodziejstwa ludzkiej wiedzy i zdobyczy nauki, szczególnie w dziedzinie wyżywienia, zdrowia, edukacji, łączności, dobrobytu i pokoju.

 

Brakuje determinacji

 

Jego zdaniem, daleka jest jeszcze droga do rozwoju jednocześnie integralnego i zrównoważonego, gdyż niemożliwe jest to bez zmiany stylu życia. Brakuje także "politycznej woli i determinacji do zatrzymania wyścigu zbrojeń i położenia kresu wojnom, do jak najszybszego przejścia do energii odnawialnej, do wprowadzenia programów mających na celu zapewnienie wszystkim wody, jedzenia i zdrowia, do inwestowania dla wspólnego dobra olbrzymich kapitałów, które spoczywają w rajach podatkowych".

 

Zdaniem papieża naukowcy są częścią społeczeństwa i nie mogą czuć się oddzielną i niezależną grupą. Powinni zatem "służyć rodzinie ludzkiej". Dlatego tak jak wskazali zagrożenia dla ludzkości dla planety, tak również powinni wskazywać właściwe rozwiązania, przekonując społeczeństwa i ich przywódców do ich wcielania w życie. Chodzi zwłaszcza o "olbrzymi kryzys dokonujących się zmian klimatycznych" i o zagrożenie nuklearne.

 

Franciszek wezwał naukowców, by podjęli działania na rzecz świata bez broni jądrowej, przekonując rządzących do "etycznej nieakceptowalności takich zbrojeń, z powodu nienaprawialnych szkód, jakie one powodują dla ludzkości i dla planety". Tymczasem można odnieść wrażenie, że "o takim rozbrojeniu już się nie mówi przy stołach, gdzie podejmowane są najważniejsze decyzje".

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook