Franciszek wspomina kard. Martiniego

Radio Watykańskie

Na prywatnej audiencji papież Franciszek przyjął grupę włoskich jezuitów i innych osób związanych z Fundacją Carla Marii Martiniego. Jutro bowiem, w pierwszą rocznicę śmierci kardynała i byłego arcybiskupa Mediolanu, ta inicjatywa nosząca jego imię oficjalnie zainauguruje działalność.


Fundacja z siedzibą w rodzinnym mieście kard. Martiniego, Turynie, ma na celu upowszechnianie dzieła tego wielkiego biblisty, duszpasterza i myśliciela skupionego na doświadczeniu słowa Bożego w kontekście współczesnej kultury. Inicjatywa skierowana jest szczególnie do osób przygotowujących się do kapłaństwa. Pieczę nad Fundacją Carla Marii Martiniego sprawuje włoska prowincja Towarzystwa Jezusowego, do której należał zmarły przed rokiem purpurat.

 

"Papież podzielił się wspomnieniami o kard. Martinim. Przypomniał jego wkład w słynną kongregację generalną jezuitów w 1974 r., na której z wielkim zaangażowaniem dyskutowano o relacji między wiarą i sprawiedliwością.  O. Martini, ówczesny rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego, przyczynił się do zachowania jedności tego gremium. Dzięki mądremu rozeznaniu potrafił ukazać pozytywną i głęboką relację między wiarą i sprawiedliwością. A zatem Franciszek przypomniał zasługi kard. Martiniego dla Towarzystwa Jezusowego, dla jego jedności, oraz dla dobrych relacji między jezuitami i Stolicą Apostolską. Papieżem był wówczas Paweł VI, który z wielką uwagą i zaangażowaniem śledził poczynania Towarzystwa Jezusowego i jego problemy. O. Martini odegrał tu decydującą rolę. Franciszek określił go mianem człowieka rozeznania i pokoju" - powiedział ks. Federico Lombardi, który wziął udział w dzisiejszej audiencji.

 

 

Więcej »

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~alan 22:27:35 | 2013-08-30
Jeszcze kilku takich kardynałów Martinich a w Kościele katolickim nie będzie co zbierać. Tam gdzie wchodzą, nawet trawa nie rośnie.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~pawel 21:07:21 | 2013-08-30
Zawsze z radością i wielkim zaciekawieniem sięgam do tekstów, przemyśleń Kard. Carlo Maria Martini. Wielka kultura, godność, erudycja  i ewangeliczna pokora. Ad maiorem Dei gloriam! Dictum sapienti sat est.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Michaił Białkow 20:43:32 | 2013-08-30
Martini to był zwykły heretyk

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook