Papież wydalił ze stanu duchownego dwóch biskupów. To kara za pedofilię

(fot. giulio napolitano / shutterstock.com)

Ojciec Święty wydalił ze stanu duchownego dwóch biskupów chilijskich: Francisco José Cox Huneeus, emerytowanego arcybiskupa La Serena (Chile), członka Instytutu Ojców Szensztackich oraz Marco Antonio Órdenes Fernández, emerytowanego biskupa Iquique (Chile) - podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

 

W obu przypadkach zastosowano artykuł 21 § 2, 2 ° motu proprio "Sacramentorum sanctitatis tutela", gdy wydalenie ze stanu duchownego jest konsekwencją oczywistych aktów wykorzystywania małoletnich.

 

Papież Franciszek usunął "seryjnego pedofila" ze stanu kapłańskiego >>

 

Decyzja przyjęta przez papieża w ubiegły czwartek, 11 października 2018 r nie pozwala na apelację.

 

Kongregacja ds. Doktryny Wiary już powiadomiła zainteresowane strony, poprzez ich przełożonych, w miejscu ich przebywania. Francisco José Cox Huneeus nadal będzie należeć do Instytutu Ojców Szensztackich - czytamy w watykańskim komunikacie.

 

Ten list Franciszka wstrząsnął biskupami. Poznaj jego treść >>

 

To pierwsza taka decyzja papieża wobec biskupów z Chile, gdzie ostatnio ujawniono skandal pedofilii na dużą skalę. W minionych miesiącach Franciszek przyjął dymisję siedmiu tamtejszych ordynariuszy oskarżonych o tuszowanie nadużyć po tym, jak w maju rezygnację na jego ręce złożyli w czasie wizyty w Watykanie wszyscy chilijscy biskupi - łącznie ponad 30 hierarchów.

 

Skandal pedofilii w Chile był jednym z tematów sobotniej rozmowy papieża Franciszka z prezydentem tego kraju Sebastianem Pinerą na audiencji - poinformowano w komunikacie Watykanu.
 
Po tym spotkaniu watykańskie biuro prasowe poinformowało, że jednym z tematów rozmowy szefa państwa z Franciszkiem i jego najbliższymi współpracownikami z Sekretariatu Stanu była "bolesna plaga nadużyć wobec nieletnich". Potwierdzono "zaangażowanie wszystkich na rzecz współpracy, by zwalczać i zapobiegać popełnianiu takich przestępstw i ich ukrywaniu" - podano w komunikacie.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

16

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Ewa_Z 17:55:19 | 2018-10-13
Bardzo ładnie. Szkoda tylko że o 3 lata za późno.

Oceń 7 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook