Franciszek przyjął rezygnację ważnego kardynała. Zarzuca mu się tuszowanie przypadków pedofilii

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Papież Franciszek przyjął w piątek rezygnację metropolity Waszyngtonu kardynała Donalda Wuerla - podalo watykańskie biuro prasowe.

 

To kolejna konsekwencja skandalu wokół tuszowania czynów pedofilii w amerykańskim Kościele.

 

Kardynałowi Wuerlowi zarzuca się ukrycie wielu przypadków czynów wykorzystywania seksualnego, gdy był biskupem w Pittsburghu w stanie Pensylwania.

 

Doszło tam do skandalu pedofilii na wielką skalę. Najbardziej kontrowersyjna historia związana jest z postacią ks. Ernesta Paone. Został wyświęcony w 1957 r., na emeryturę przeszedł w 2001. Jak podaje serwis Crux, Paone był przenoszony między parafiami pomimo faktu, że od początku lat sześćdziesiatych pojawiały się pod jego adresem oskarżenia związane z wykorzystywaniem seksualnym.

 

Po blisko 41 latach od tych wydarzeń, Paone przeszedł na emeryturę w 2001 roku. Miał otrzymać od kardynała Wuerla list w którym hierarcha zapewnił go, że diecezja pokryje wszelkie koszty związane z jego utrzymaniem, co wynika z przepisów prawa.

 

Rzecznik prasowy kardynała stwierdził, że nie może on być pociągany do odpowiedzialności, ponieważ Paone nie podlegał jego zwierzchnictwu.

 

Wydarzenie niemal bez precedensu. Franciszek usunął kardynała z Kolegium Kardynalskiego >>

 

Jak zaznacza John Allen z Crux, w Irlandii papież może spotkać się nie tylko z konkretnymi przestępstwami, ale także próbą ich tuszowania.

 

Przed nominacją na arcybiskupa Waszyngtonu kard. Wuerl był przez 18 lat biskupem diecezji Pittsburgh. W opublikowanym 14 sierpnia raporcie prokuratora generalnego Pensylwanii na temat wykorzystywania seksualnego i tuszowania tych czynów nazwisko kard. Wuerla wymienione jest ok. 200 razy.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Ewa_Z 11:27:08 | 2018-10-13
"Miał otrzymać od kardynała Wuerla list w którym hierarcha zapewnił go, że diecezja pokryje wszelkie koszty związane z jego utrzymaniem, co wynika z przepisów prawa." - z przepisów prawa wynika raczej że ks. Paone powinien mieć zapewnione wyżywienie i utrzymanie w najbliższym zakładzie karnym, a nie luksusowe warunki na starość.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

sradomski34 14:21:25 | 2018-10-12
Eeeeee..., a już myślałem że sprawa dotyczy "rezygnacji" ( pod przymusem ) z członkowstwa w kolegium kardynalskim niejakiego Don Stanislao .... Ps. Tuszowanie wielu skandali i handel relikwiami już do tego kwalifikują ....

Oceń 1 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook