Papież Franciszek do ormiańskich mnichów: zachowajcie wasze dziedzictwo

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Życzę wam, aby pochodnia zapalona przez waszego założyciela cały czas oświecała wiarą w Chrystusa trudną, ale i kwitnącą drogę narodu ormiańskiego z nadzieją, że Jego Słowo rozważane, pogłębiane i głoszone cały czas jest płodne - to słowa życzeń, które czytamy w przesłaniu skierowanym przez Franciszka do mechitarystów, mnichów ormiańskich.

 

Okazją do jego napisania jest 300. rocznica powstania i obecności tej wspólnoty na weneckiej wyspie św. Łazarza.


W przesłaniu papież przywołuje postać założyciela zakonu Mechitara z Sebasty, który pozostawił po sobie bezcenny skarb duchowy i kulturalny. Napisał m.in. "Komentarz do Ewangelii św. Mateusza", a także ormiański słownik, katechizm i gramatykę. Wezwał więc zakonników, by strzegli, studiowali, zgłębiali i głosili to dziedzictwo dla dobra całego narodu ormiańskiego.

 

Franciszek zwrócił także uwagę na prorocką otwartość ekumeniczną Mechitara, która dziś okazuje się znakiem czasów, aby wypełnić wezwanie naszego Pana skierowane do uczniów, by stanowili jedno. Papież zaapelował również do mnichów o pełne oddanie się Bogu, które wyraża się w życiu braterskim opartym na ślubach ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?