"Matka Boża w niebezpieczeństwach zawsze broni wiary i Kościoła"

"Matka Boża w niebezpieczeństwach zawsze broni wiary i Kościoła"
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI/ ed

Do zawierzenia Maryi siebie samych i Kościoła Matce Bożej zachęcił papież pielgrzymów polskich podczas audiencji ogólnej. Nawiązał do obchodzonego dziś wspomnienia Najświętszego Imienia Maryi.


Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:

Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Dzisiaj w liturgii obchodzimy wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi. Tak wiele ludzkich losów, nadziei i łez splatało się z Jej imieniem w historii świata. Także dzisiaj, łączy Ona w modlitwie miliony serc, które oddają Jej hołd, błagają o wstawiennictwo, pomoc i ratunek. Matka Boża w niebezpieczeństwach zawsze broni wiary i Kościoła. Oddając cześć Imieniu Maryi, dziękujmy za Jej obecność w życiu Kościoła i każdego z nas.

Zawierzając was Matce Bożej, z serca wam błogosławię.

 

Papieską audiencję streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, w dzisiejszej katechezie powracamy do trzeciego przykazania Dekalogu, które przypomina o odpoczynku w dniu świątecznym. Księga Powtórzonego Prawa zaznacza, że odpoczynek ma upamiętniać Paschę, koniec zniewolenia, wyjście narodu wybranego z Egiptu. Przepis polecał, aby w tym dniu "wypoczywali niewolnik, niewolnica, jak i ich pan" (por. Pwt 5,14). Trzeba przypomnieć, że współczesny człowiek doświadcza wielu rodzajów zniewolenia, zarówno zewnętrznego, np. przemoc, ucisk, uwięzienie, tortury, jak również zniewolenia wewnętrznego, np. blokady psychiczne, kompleksy, niewolnictwo własnego ja, piętno grzechu. Rodzi się pytanie, czy w takich sytuacjach można myśleć o odpoczynku?

DEON.PL POLECA

Czy człowiek uwięziony, uciskany, dręczony swoimi myślami, może czuć się wolny? Owszem, byli i są ludzie, którzy nawet w więzieniu potrafili, czy potrafią żyć swobodą ducha, np. św. Maksymilian Maria Kolbe, czy kard. Van Thuan. Prawdziwym zniewoleniem jest brak miłości. Pan Jezus wyzwolił jednak człowieka z grzechu, uczynił go zdolnym do miłości, także miłości nieprzyjaciół. To ona czyni każdego wolnym również w więzieniu, w opresji, wyzwala ze słabości i ograniczeń. Pamiętajmy, że Bóg pragnie uwolnić nas z lęków i jest naszym światłem w mroku zniewolenia. W Nim każdy człowiek może znaleźć odpoczynek, miłosierdzie, prawdę i przebaczenie, które czynią go wolnym.W dzisiejszej audiencji udział wzięli m. in. Grupa księży z diecezji radomskiej świętujących 30 lecie kapłaństwa; pielgrzymi z parafii św. Jadwigi w Zabrzu; a także osoby przybyłe z biurami pielgrzymkowymi i turystycznymi: "Pielgrzym" z Rzeszowa, Tarnowskiego Biura Pielgrzymkowego, Almatur z Częstochowy, "Caritas" z Włocławka, "Itaka" z Opola.

Całość katechezy Franciszka znajdziecie TUTAJ >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

"Matka Boża w niebezpieczeństwach zawsze broni wiary i Kościoła"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.