Dziś wyjątkowy dzień modlitwy. Papież wystosował szczególny apel w związku z nim

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)

O zapewnienie wszystkim dostępu do wody pitnej oraz troskę o źródła, rzeki, zbiorniki wodne, morza i oceany zaapelował papież w swoim przesłaniu z okazji obchodzonego 1 września Światowego Dnia Modlitwy o Ochronę Świata Stworzonego.

 
Jest on obchodzony wspólnie z chrześcijanami prawosławnymi, a także członkami innych Kościołów i wspólnot kościelnych. Tutaj możesz znaleźć pełen tekst Przesłania.
 

Swoje tegoroczne przesłanie Franciszek poświęcił kwestii wody. Podkreślił konieczność zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do wody pitnej i bezpiecznej, tym bardziej, że jest on istotnym, fundamentalnym i powszechnym prawem człowieka, ponieważ determinuje przeżycie osób i z tego względu jest warunkiem korzystania z innych praw człowieka. Zaznaczył, że chodzi o zapewnienie go wszystkim, a zwłaszcza osobom ubogim.

 

Franciszek zwrócił także uwagę na konieczność ochrony wód mórz i oceanów, zwłaszcza obszarów morskich poza granicami państwowymi. "Nie możemy pozwolić, aby morza i oceany były wypełnione bezwładnymi przestrzeniami pływającego plastiku" - stwierdził Ojciec Święty.

 

Papież podkreślił, że wody nie mogą być znakiem oddzielenia między narodami, ale spotkania na rzecz ludzkiej wspólnoty. Polecił też modlitwom migrantów, "którzy ryzykują swe życie na falach w poszukiwaniu lepszej przyszłości", polityków, o odpowiedzialne decyzje, zaangażowanych w apostolstwo ludzi morza, za naukowców oraz wszystkich zaangażowanych w ochronę ekosystemów morskich.

 

Stolica Apostolska podkreśla podstawowe prawo dostępu do wody >>

 

Ojciec Święty polecił także modlitwom wiernych młode pokolenia, "aby coraz bardziej poznawały i szanowały wspólny dom, pragnąc zatroszczyć się o podstawowe dobro wody z korzyścią dla wszystkich. Oby wspólnoty chrześcijańskie coraz bardziej i coraz konkretniej przyczyniały się, aby wszyscy mogli korzystać z tego niezbędnego zasobu, troskliwie strzegąc darów otrzymanych od Stwórcy, zwłaszcza rzeki, morza i oceany" - napisał Franciszek w swoim przesłaniu na Światowy Dzień Modlitwy o Ochronę Świata Stworzonego.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.67

Liczba głosów:

18

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook