Franciszek: klerykalizm to perwersja Kościoła

(fot. EPA/GIUSEPPE LAMI)

"Klerykalizm to perwersja Kościoła" - oświadczył papież podczas czuwania na terenie Circus Maximus, gdzie przybyli młodzi katolicy z prawie dwustu włoskich diecezji.

 

Wyraził także opinię, że "skandalem jest Kościół formalny, który nie jest świadkiem, Kościół zamknięty", w którym - jak stwierdził - "Jezus puka od środka". "Czynimy z Jezusa więźnia naszej postawy zamknięcia, egoizmu, naszego klerykalnego stylu" - zauważył papież, dodając, że "to dotyczy nas wszystkich". "Klerykalizm to perwersja Kościoła" - oświadczył.

 

Ocenił też stanowczo, że "Kościół bez świadectwa to tylko pozory".

 

Myślą przewodnią papieża Franciszka w czasie czuwania modlitewnego z udziałem 70 tys. młodych Włochów w sobotę w Rzymie były słowa zachęcające do odwagi mimo trudności: "Nie pozwólcie ukraść sobie marzeń". Spotkanie zorganizował włoski episkopat przed październikowym synodem biskupów na temat młodzieży.

 

Czytaj pełny tekst przemówienia papieskiego >>

 

(fot. papież błogosławi młodych, EPA/GIUSEPPE LAMI)

 

Podczas dialogu z młodzieżą Franciszek mówił, że "marzenia młodych ludzi wywołują nieco strachu w dorosłych". "Być może dlatego, że oni już przestali marzyć i ryzykować, a może dlatego, że wasze marzenia wywołują kryzys ich decyzji życiowych" - wskazał.

 

Zachęcał do szukania "dobrych nauczycieli, zdolnych do pomagania".

 

"Drodzy młodzi, (...) bądźcie pielgrzymami na drodze waszych marzeń. Podejmujcie ryzyko na tej drodze, nie lękajcie się. Ryzykujcie, bo to wy zamienicie wasze marzenia w rzeczywistość" - apelował. "Życie to nie loteria, dzięki której tylko szczęśliwcy mogą zrealizować swoje marzenia" - wskazał Franciszek. Zauważył również, że "marzenia młodzieży są najważniejsze ze wszystkich, są najjaśniejszymi gwiazdami, które wskazują inną drogę dla ludzkości". Papież wyraził opinię, że młody człowiek, który nie potrafi marzyć, "jest znieczulony".

 

Wskazał młodzieży zadanie, aby "zamieniła dzisiejsze marzenia w rzeczywistość w przyszłości". "A do tego trzeba odwagi. Trzeba podążać z odwagą w obliczu oporu, trudności, przeciwko temu wszystkiemu, co gasi nasze marzenia" - zaznaczył.

 

(fot. biskupi podczas spotkania, EPA/GIUSEPPE LAMI)

 

"Czy zadaliście sobie kiedyś pytanie, skąd biorą się wasze marzenia? Czy narodziły się z oglądania telewizji, ze słuchania przyjaciela? Czy były to sny na jawie? - pytał Franciszek. - Czy to są wielkie marzenia czy malutkie, mizerne, które zadowalają się czymś najmniejszym?".

 

Papież przestrzegał młodzież przed marzeniami o wygodzie "na kanapie" i spokoju. "Młody człowiek siedzący na kanapie to smutny widok. Młodzież bez marzeń idzie na emeryturę w wieku 20-22 lat. Jakie to przykre" - podkreślił.

 

Franciszek przytoczył słowa św. Jana XXIII: "Nigdy nie poznałem pesymisty, który dobrze coś ukończył". Franciszek prosił młodzież, by kilkakrotnie powtórzyła tę wypowiedź.

 

Nawiązując do słów 27-letniego Włocha na temat ludzi Kościoła, Franciszek zaznaczył: "Powiedział on nam, że jesteśmy coraz bardziej dalecy i zamknięci w naszych obrzędach. Słuchamy tego z szacunkiem; nie zawsze tak jest, ale czasem to prawda".

 

(fot. młodzi podczas śpiewu hymnu ŚDM 2000, EPA/GIUSEPPE LAMI)

 

Następnie zaapelował: "Nie lękajmy się. Nie trzymajmy się z dala od miejsc cierpienia, porażki, śmierci". Papież prosił młodzież, by angażowała się w działania na rzecz bardziej braterskiej ludzkości.

 

Spotkanie zakończyło wspólne odśpiewanie przy blasku świateł z telefonów komórkowych hymnu Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Rzymie w 2000 roku z udziałem Jana Pawłam II.

 

Młodzi katolicy z całych Włoch pozostaną w Rzymie do niedzieli, gdy spotkają się ponownie z Franciszkiem na placu Świętego Piotra.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.77

Liczba głosów:

62

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

bulwaPapieska 18:19:20 | 2018-08-12
właśnie za to cenię deona.pl. potrafią wyłuskać z przemówienia papieża, to co najcenniejsze. Co prawda tu akurat tytuł zaczerpnięty z krótkich odpowiedzi po przemówieniu, ale gunt że wybrzmiała krytyka tej ponurej instytucji. Tak, klerykalizm nas pożera, niszczy nas i trzeba o tym opowiedzieć młodzieży. Niech wiedzą w jakim świecie żyją. Papież może nie poświęcił temu uwagi w przemówieniu, ale demon.pl pięknie to wytłuścił na pierwszej stronie. tego mogą się uczyć inne "katolickie" portale. Brawo!!! Krytyka jest tym co nas leczy. Więcej smagania biczem! więcej ataków! może sie otrząsną. uch! aż sam się poczułem jak jakiś prorok, którego nie lubioą słuchać, ba nawet nienawidzą (bo mnie minusują) ale tak muszę... i deon też.

Oceń 313 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~czuwajacy66 12:31:04 | 2018-08-12
,,Dlaczego szukacie zywego wsrod umarlych..." Do kogo udaliscie sie po rade? Do bozkow z kamienia, drewna i zlota? One nie mowia sa martwe i nieme nie moga pomoc, podobnie ich kaplani jak i czciciele okryci sa hanba. ,, Zamienili chwale niesmiertelnego Boga na obrazy smiertelnego czlowieka...." Wierzcie w Ewangelie, ktora od wiary wychodzi i ku wierze prowadzi, chodzcie w swiatlosci prawdy a objawi sie wam Ten , ktorego szukacie w duchu i prawdzie, w mocy i chwale.
Kosciol ten od wiekow jest martwy jak belka w suficie. Nie ma w nim prawdy! ,,Po przodkach naszych odzieczylismy tylko klamstwo, nicosc pozbawiona jakiejkolwiek mocy".
Co do synodu mlodych to na szkoleniach marketingu mozna sie nauczyc:,,Poznaj potrzeby ludzi i daj im to czego oczekuja, a jutro sami stana przed twoimi drzwiami". Sprzedawcy marzen i klamstwa.
,,Ludu moj wyjdzcie z niej, abyscie nie mieli udzialu w jej grzechach, bo grzechy jej dosiegnely nieba"

Oceń 6 35 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook