Papież Franciszek przyjął w Watykanie biskupów skandynawskich

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)

Papież Franciszek przyjął na audiencji w Watykanie 7 czerwca 6 członków Konferencji Biskupiej Skandynawii, przybyłych do Rzymu w ramach wizyty "ad limina". W jej skład wchodzą hierarchowie z Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji.

 
Od września 2015 na czele episkopatu stoi biskup Kopenhagi (i całej Danii) Czesław Kozon, urodzony w Danii, ale mający polskie korzenie. W audiencji uczestniczyli też emerytowany biskup Reykjaviku i zakonnica s. Anna Mirijam Kaschner, pracująca w Sekretariacie Konferencji.
 

Katolików w tym regionie jest niewielu, stanowią tam niespełna półmilionową mniejszość, ale jest to wspólnota dynamiczna, stale się rozrastająca, głównie dzięki napływowi katolickich migrantów. Wynikają z tego niecodzienne problemy, a jednym z nich jest bardzo niewielka liczba osób starszych. Opowiedział o tym w Radiu Watykańskim pochodzący ze Słowacji bp Dávid Tencer z Islandii.

 

"W naszych kościołach bardzo trudno jest spotkać starych ludzi. Można ich zobaczyć niemal wyłącznie w katedrze w Reykjavíku na niedzielnej sumie. Zdecydowana większość wiernych to ludzie w wieku od 20 do 50 lat. Są to zazwyczaj obcokrajowcy, którzy przybyli do Islandii w poszukiwaniu pracy. Często są to całe rodziny. Dlatego mamy też w kościele bardzo dużo dzieci. Powiedziałbym, że jedna trzecia katolików to dzieci i młodzież do 20 roku życia" - stwierdził biskup.

 

Jego zdaniem poważniejszym problemem Kościoła w Skandynawii są braki kadrowe. W Islandii na przykład posługuje jedynie 18 księży i 28 zakonnic. Bp Tencer zabiega jednak o nowe powołania zarówno na miejscu, jak za granicą i w tym kontekście wspomniał o dwóch seminarzystach z Płocka, którzy już teraz przygotowują się do posługi na dalekiej wyspie na Atlantyku.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

5

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook