Prezydent Kazachstanu zaprosił Franciszka. Czy papież odpowie pozytywnie na jego propozycję?

Prezydent Kazachstanu zaprosił Franciszka. Czy papież odpowie pozytywnie na jego propozycję?
(fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)
KAI/ ed

Prezydent Kazachstanu Nursultan Nasarbajew zaprosił Franciszka do swego kraju - poinformowało biuro prasowe parlamentu Kazachstanu.

Osobiste zaproszenie od głowy państwa na międzynarodową konferencję międzyreligijną, planowaną na październik br. w Astanie, przekazał przewodniczący Senatu Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew w rozmowie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem podczas wizyty w Watykanie 7 czerwca.

Organizowany z inicjatywy prezydenta VI Zjazd Zwierzchników Religii Światowych i Tradycyjnych w stolicy Kazachstanu jest jedynym tego rodzaju międzynarodowym forum poszukującym wspólnych odpowiedzi na wyzwania globalne. Po raz pierwszy odbył się w dniach 23-24 września 2003 i od tamtego czasu jest organizowany co trzy lata.Nazarbajew zapraszał już papieża na poprzednie, V takie spotkanie, które odbyło się w Astanie w dniach 10-11 czerwca 2015.

"Jezus ukazuje nam słynne zasady, według których wszyscy będziemy sądzeni" >>

DEON.PL POLECA

Uczestniczyła w nim m.in. delegacja Stolicy Apostolskiej z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Jeanem-Louisem Tauranem na czele. W kongresie wzięło udział 80 delegacji z 42 krajów. Obok osobistości religijnych do stolicy Kazachstanu przybyło też wielu czołowych polityków, w tym ówczesny sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki-moon.W dniach 22-25 września 2001 tę byłą republikę sowiecką odwiedził Jan Paweł II. Podczas wspomnianej rozmowy z kard. Parolinem K. Tokajew podkreślił, że było to "wydarzenie historyczne".

Zaznaczył też, że od czasu nawiązania 26 lat temu stosunków dyplomatycznych między Kazachstanem a Stolicą Apostolską obie strony podjęły "konstruktywną współpracę, opartą na wzajemnym zrozumieniu i zaufaniu na wysokim szczeblu".Nursultan Nazarbajew, który 6 lipca skończy 78 lat, rządzi niepodległym Kazachstanem nieprzerwanie od 1 grudnia 1991 roku, a 26 kwietnia 2015 rozpoczął kolejną, piątą już kadencję na stanowisku szefa państwa.

Biskupi Skandynawii z wizytą u papieża. Poinformowali o sytuacji Kościoła w ich krajach >>

Wcześniej, w latach 1984-89 był premierem Kazachskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej, później I sekretarzem tamtejszej partii komunistycznej (1989-91) a 24 kwietnia 1990 został pierwszym w historii prezydentem sowieckiego Kazachstanu.

Około 70 proc. ponad 18 mln obywateli tego największego, po Rosji kraju postsowieckiego stanowią wyznawcy islamu. Większość spośród ok. czterech milionów chrześcijan należy do Rosyjskiego Kościoła prawosławnego, podczas gdy liczbę katolików szacuje się na 180 tysięcy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Kazachstanu zaprosił Franciszka. Czy papież odpowie pozytywnie na jego propozycję?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.