Takiej nominacji jeszcze nie było. Historyczna decyzja papieża Franciszka

(fot. Autorstwa giulio napolitano / shutterstock.com // sophiauniversity.org)

Ponad 3000 seminarzystów, księży i świeckich z około stu krajów zdobywa tam dyplomy z teologii, filozofii i prawa. Od soboty po raz pierwszy w 245-letniej historii Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, rektorem zostanie osoba bez święceń.

 

Watykan ogłosił nominację prof. Vincenzo Buonomo w ostatnią sobotę. Włoski specjalista w zakresie prawa cywilnego i kanonicznego zastąpi na stanowisku rektora abpa Enrico dal Covolo SDB, który pełnił tę funkcję przez ostatnie osiem lat. Wcześniej uczelnią opiekowali się kard. Angelo Scola (1995-2002) i abp Rino Fisichella (2002-2010), przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.

 

 

Prof. Buonomo ma 57 lat. Pracuje na Uniwersytecie Laterańskim, a także szkoli dyplomatów Watykanu w zakresie prawa międzynarodowego na Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie. Współpracował ze Stolicą Apostolską w różnych ciałach ONZ od 1983 roku, a także pomagał Watykańskiemu Sekretariatowi ds. Relacji z USA. Reprezentuje Watykan w Komisji Weneckiej i Komitecie Doradczym Rady Praw Człowieka ONZ. Pełni także funkcję konsultora przy Komisji na rzecz Dialogu z Muzułmanami w Papieskiej Radzie Dialogu Międzyreligijnego.

 

Urodził się w Gaetcie, niewielkim mieście znajdującym się około 140 km od Rzymu. Z Uniwersytetem Laterańskim jest związany od czasów studenckich - zdobył tam doktoraty z prawa cywilnego i kanonicznego, a także rozpoczął wykłady w 1984 roku. Ma żonę i dwójkę dzieci.

 

Papież Franciszek o teologu, który najbardziej wpłynął na jego myślenie o Bogu >>

 

Od 1959 decyzją św. Jana XXIII uczelnia ma status uniwersytetu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.69

Liczba głosów:

35

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

chlop 21:15:10 | 2018-06-05
pytanie zasadnicze - CZY JEST WIERZĄCY?

Oceń 10 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook