Papież: w obliczu cierpienia konieczny jest wysiłek wszystkich

(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA FOTO / HANDOUT)

Papież Franciszek powiedział w sobotę, że w obliczu ludzkiego cierpienia konieczny jest wysiłek wszystkich. Podczas audiencji dla uczestników konferencji w Watykanie papież mówił, że nauka ma ograniczenia, które należy szanować dla dobra człowieka.

 

Zwracając się do uczestników międzynarodowej konferencji na temat medycyny regeneracyjnej Franciszek oświadczył: "Wobec problemu ludzkiego cierpienia konieczne jest to, by umieć doprowadzić do współdziałania osób i instytucji, także przekraczając uprzedzenia, by podsycać zapał i wysiłki wszystkich na rzecz osoby chorej".

 

Potrzebne są - zdaniem papieża - konkretne działania na rzecz cierpiących poprzez połączenie starań i idei, "zdolnych zaangażować reprezentantów różnych wspólnot: naukowców, lekarzy, pacjentów, rodziny, badaczy zajmujących się etyką i kulturą, przywódców religijnych, filantropów, przedstawicieli rządów i biznesu".

 

"Kościół chwali każdy wysiłek badawczy i stosowany, mający na celu troskę o osoby cierpiące, ale przypomina także, iż jedną z fundamentalnych zasad jest to, że nie wszystko, co jest technicznie możliwe czy wykonalne, jest zarazem etycznie do zaakceptowania" - stwierdził Franciszek.

 

Dodał: "Nauka, jak każda aktywność ludzka, wie, że ma ograniczenia, które należy uszanować dla dobra samej ludzkości oraz potrzeby poczucia etycznej odpowiedzialności".

 

Papież wymienił cztery hasła, które według niego mają kluczowe znaczenie: "zapobiegać, chronić, leczyć i przygotować przyszłość".

 

Jak wyjaśnił, "jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że wielu chorób można uniknąć, gdyby była większa troska o styl życia i kulturę, którą promujemy".

 

"Zapobieganie oznacza dalekowzroczne spojrzenie na człowieka i środowisko, w jakim żyje" - zaznaczył Franciszek. Wyraził przekonanie, że ten aspekt jest szczególnie ważny, ponieważ coraz więcej dzieci i młodych ludzi narażonych jest na ryzyko chorób związanych z "radykalnymi zmianami współczesnej cywilizacji".

 

Papież zaapelował jednocześnie o zwiększenie wysiłków w celu rozpowszechnienia nowych metod kuracji dotyczących "chorób rzadkich, autoimmunologicznych, neurologicznych".

 

"Potrzebna jest refleksja nad zdrowiem ludzkim w szerszym kontekście, nie tylko badań naukowych, ale także naszej zdolności, by zachować i chronić środowisko" - uważa papież.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook