Kard. Marx o "Gaudete et exsultate": pozostawić za sobą przeciętność

(fot. Dieter Schmitt, Fulda DSC [GFDL or CC-BY-SA-3.0)

Arcybiskup Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx uważa, że nowa adhortacja papieża Franciszka stanowi zachętę dla radości w chrześcijaństwie "z wyraźnym odrzuceniem zatwardziałości i zaniepokojenia".

 
Ogłoszony 9 kwietnia dokument "Gaudete et exsultate" (Cieszcie się i radujcie) kontynuuje linię papieża, aby definicji urzędu nauczycielskiego i decyzji normatywnych "nie wysuwać na plan pierwszy". Zamiast tego Franciszek zaprasza, aby "wyruszyć w drogę z pełną radością, optymizmem i otwartością na Słowo Boże, pozostawiając za sobą przeciętność", powiedział przewodniczący Konferencji biskupów Niemieckich w rozmowie z agencją katolicką KNA.
 

W swojej 48-stronicowej adhortacji papież pragnie zachęcić chrześcijan do życia ukierunkowanego na świętość. Podkreśla, że poprzez chrzest każdy chrześcijanin jest powołany do tego, aby nie zadowalać się tylko "przeciętną i rozwodnioną i powierzchowną egzystencją". Zwraca też uwagę na to, że modlitwa i działanie są z sobą nierozerwalnie związane, ale "bycie świętym nie oznacza przewracania oczami w domniemanej ekstazie". Oznakami życia uświęconego są m.in. zdolność wytrwania, radość, poczucie humoru, odwaga, poczucie wspólnoty i modlitwa, przypomniał kard. Marx.

 

Przewodniczący episkopatu Niemiec zwrócił też uwagę, że w swoim nowym dokumencie papież odrzuca wszelkiego rodzaju egoizm i indywidualizm, "przerośnięty intelektualizm" i "elitarne wyobrażenie o własnej sile woli człowieka". Świętość nie jest dla Franciszka ani "intelektualną grą pojęć, która całkowicie tłumaczy świat", ani też "wkładem, jaki mogą wnieść ludzie z własnej woli, nie podporządkowując się łasce Bożej", podkreślił kard. Marx.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

13

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook