Franciszek w dzisiejszym dniu zachowywał głębokie milczenie

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Wielką Sobotę papież przeżywał w ciszy. Nie opublikował dziś nawet zwyczajowego tweeta.

 
Wielka Sobota w Kościele katolickim to dzień ciszy. Wierni kierują swe myśli w stronę Jezusa, złożonego do grobu. To także czas próby wiary wobec wielkopiątkowych wydarzeń. W tym klimacie ten dzień przeżywa także Franciszek. Aby podkreślić jego wyjątkowość i poruszające milczenie.
 
Dopiero wieczorem, już po zachodzie słońca o godz. 20.30, rozpoczęła się Wigilia Paschalna pod jego przewodnictwem, która wprowadzi wiernych w radosną atmosferę Wielkanocy.
 

W czasie liturgii Ojciec Święty ochrzci 8 katechumenów, pochodzących z 5 krajów: 4 z Włoch oraz po jednym z Albanii, Peru, Nigerii i Stanów Zjednoczonych. Najstarsza osoba z tego grona ma 52 lata - jest to Isabel Martinez German z Peru, a najmłodszy 28 lat - Kastriot Cristian Dedgjonaj z Albanii.

 

Jednym z katechumenów będzie 31-letni Nigeryjczyk John Ogah, który 26 września unieszkodliwił 37-letniego żebraka-Włocha, który z siekierą w ręku okradł jeden z supermarketów na przedmieściach Rzymu. Afrykańczyk rozbroił, a następnie "znokautował" napastnika, co utrwaliły kamery telewizyjne zainstalowane w sklepie. Umożliwiło to z kolei karabinierom ująć i aresztować złodzieja, skazanego wkrótce na 4 lata więzienia.

 

Sam Nigeryjczyk w rozmowie z włoskim dziennikiem "La Repubblica" wyznał, że jest bardzo wzruszony, że przyjmie chrzest z rąk papieża, któremu jednocześnie podziękował za to, że przychylił się do jego prośby. Dodał, że zawsze odznaczał się "wielką wiarą", która pomagała mu w jego życiu. Po swym bohaterskim wyczynie otrzymał zezwolenie na pobyt we Włoszech i od kilku miesięcy ma dach nad głową, a na co dzień pracuje jako magazynier w jednej z placówek Włoskiego Czerwonego Krzyża. Jego ojcem chrzestnym będzie kpt. Nunzio Carbone, dowódca jednej ze stołecznych jednostek karabinierów, dla którego będzie to także - jak sam przyznał - wielkie przeżycie.

 

Od początku swego pontyfikatu Franciszek ochrzcił w Wielką Sobotę 47 osób z 20 państw. Obrzęd ten łączy się zawsze z przyjęciem dwóch innych sakramentów: I komunii świętej i bierzmowania.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?