Papież wyświęcił nowego polskiego hierarchę. Padły ważne słowa o "pierwszym obowiązku biskupów"

(fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)

Papież Franciszek udzielając w poniedziałek święceń biskupich trzem nowym nuncjuszom apostolskim mówił im podczas mszy w Watykanie, że zostali biskupami nie po to, by zajmowali się interesami czy polityką. Przestrzegał, by nie zachowywali się jak "książęta".

 

Święcenia biskupie otrzymali Waldemar Stanisław Sommertag z diecezji w Pelplinie, mianowany przez papieża w lutym nuncjuszem apostolskim w Nikaragui, Alfred Xuereb z Malty - nowy nuncjusz w Korei Południowej i Mongolii oraz Jose Avelino Bettencourt z Portugalii, nuncjusz w Gruzji i Armenii.

 

Zwracając się do nowych arcybiskupów - watykańskich ambasadorów w czasie święceń w bazylice świętego Piotra papież powiedział: "Zostaliście wybrani spośród ludzi i dla ludzi"; "nie dla interesów, nie dla światowego życia, nie dla polityki".

 

Franciszek przypomniał kandydatom, że są święceni, by pomagać ludziom w dążeniu do Boga, nie zaś dla spraw światowych lub uprawiania polityki. Mają być sługami, a nie książętami. Dodał, że pierwszym obowiązkiem biskupa jest modlitwa. Dlatego biskup, który się nie modli nie wypełnia swego obowiązku ani swego powołania. Prosił święconych, by byli blisko prezbiterów, którzy gdy tego potrzebują, powinni mieć do nich dostęp jeszcze tego samego dnia lub następnego.

 

"Zadaniem biskupa jest służyć, a nie panować" - podkreślił Franciszek i wezwał: "porzućcie pokusę, by stać się książętami".

 

W poniedziałek minęło pięć lat od inauguracji pontyfikatu Franciszka.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.91

Liczba głosów:

22

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Anakin 13:36:10 | 2018-03-20
ale jak nuncjusze mają się nie zajmowac polityką??? To chyba szkoda zachodu i pieniedzy w ogóle ich wysyłać. Niech zostaną misjonarzami w Holandii.

Oceń 7 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

SIMSON1 10:36:22 | 2018-03-20
Ciekawe jak znosi te słowa kś. Rydzyk?

Oceń 14 56 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

tarpan 07:46:57 | 2018-03-20
Święte słowa.

Oceń 10 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

sagneale 22:13:28 | 2018-03-19
Wszystko spoko, ale papież sam się słabo stosuje do tych słów, bo w politykę dość za chętnie się angażuje (szczyty klimatyczne, migracja, marksizm).

Oceń 53 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

batorex 21:31:38 | 2018-03-19
Wszystkie słowa, które padają podczas liturgii z udzieleniem sakry - czy to z pontyfikału czy w ramach homilii - nijak się mają do rzeczywistości, która będzie udziałem tych 3 biskupów i większości innych wyświęcanych przez papieża: nuncjuszów, sekretarzy watykańskich dykasterii etc. Ci ludzie dostają awans urzędniczy, a papież mówi do nich jak do pasterzy diecezji. Mają stać na czele placówek dyplomatycznych albo urzędów kurialnych, a nie kościołów lokalnych. Już sama treść liturgii święceń powinna dać do myślenia, czy aby na pewno nuncjuszom i urzędnikom powinno udzielać się sakry.

Oceń 6 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 21:24:47 | 2018-03-19
 "Zostaliście wybrani spośród ludzi i dla ludzi"; "nie dla interesów, nie dla światowego życia, nie dla polityki". 
Powinno to być oczywiste dla każdego biskupa, ale czy tak jest?

Oceń 11 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook