Rzecznik KEP: Franciszek jest bratem dla biskupów z całego świata

Rzecznik KEP: Franciszek jest bratem dla biskupów z całego świata
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / sz

Papież Franciszek traktuje innych biskupów jak braci, ze wszystkimi tego konsekwencjami - uważa rzecznik KEP ks. dr Paweł Rytel Andrianik.

Z okazji przypadającej 13 marca 5. rocznicy pontyfikatu Franciszka, KAI przygotowała sondę pt. "Czy(m) papież Franciszek odmienił Kościół?"

Publikujemy komentarz ks. dr Pawła Rytla-Andrianika:

Mało znaną cechą sprawowania urzędu przez Papieża Franciszka jest jego posługa kolegialna. Od początku pontyfikatu Papież kładzie nacisk na to, że jest Biskupem Rzymu, czyli współbratem w biskupstwie wobec innych biskupów, zachowując oczywiście pierwszeństwo.

DEON.PL POLECA

Wydaje się, że Papież Franciszek wygłosił jedno z najważniejszych swych przemówień 17 października 2015 roku, w uroczystość upamiętniającą 50. rocznicę ustanowienia przez papieża Pawła VI Synodu Biskupów. Było to akurat w trakcie trwania Synodu o Rodzinie. Wtedy Ojciec Święty mówił o synodalności, którą określił konstytutywnym wymiarem Kościoła. "Od początku mojej posługi jako Biskup Rzymu pragnąłem dowartościować Synod, który należy do najcenniejszych dziedzictw ostatniego zgromadzenia soborowego (…). Właśnie droga synodalności jest drogą, której Bóg oczekuje od Kościoła trzeciego tysiąclecia" - powiedział wtedy Ojciec Święty Franciszek.

W adhortacji Evangelii gaudium (Radość ewangelii) Papież pisze, że "nie jest stosowne, żeby Papież zastępował lokalne episkopaty w rozeznaniu wszystkich problemów wyłaniających się na ich terytoriach. W tym sensie dostrzegam potrzebę przyjęcia zbawiennej «decentralizacji»". Widać wyraźnie, że Papież powierza lokalnym konferencjom biskupów pewną władzę.

Kolegialność zaś wobec innych biskupów wyraża się nie tylko w samym sprawowaniu urzędu, ale także w sposobie sprawowania tego urzędu. Jednym z najlepszych przykładów była wizyty Ad Limina polskich biskupów do Rzymu w 2014 r. Po spotkaniu z Papieżem wielu naszych księży biskupów zaznaczało w wywiadach, że zostali potraktowani przez papieża Franciszka właśnie jako współbracia w biskupstwie. Podobne świadectwo dają także biskupi innych krajów. Po prostu, Papież Franciszek traktuje innych biskupów jak braci, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Rzecznik KEP: Franciszek jest bratem dla biskupów z całego świata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.