Papież spotkał się z pierwszym po wielu latach praktykującym katolikiem, który pełni tak ważną funkcję

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Papież Franciszek przyjął na audiencji 5 marca kanclerza Austrii Sebastiana Kurza.

 
- Rozmowa w Pałacu Apostolskim trwała 35 minut - poinformowała austriacka agencja katolicka Kathpress. Po papieskiej audiencji Kurz spotkał się z sekretarzem stany Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolinem oraz watykańskim sekretarzem ds. relacji z państwami abp Paulem Gallagherem.
 
 

Po spotkaniach kanclerz Kurz powiedział dziennikarzom w Watykanie, że jest pod wielkim wrażeniem rozmowy z papieżem. Wśród tematów rozmowy wymienił sytuację w Austrii i Europie, a także kryzys na Ukrainie i w Syrii. Papież ze swej strony tłumaczył, o jakie zmiany w Kościele mu chodzi. Ważnym tematem rozmowy były wspólne starania Austrii i Stolicy Apostolskiej o rozbrojenie nuklearne.

 

Austria: na czele rządu stanie Sebastian Kurz - praktykujący katolik >>

 

Papież Franciszek podarował kanclerzowi Kurzowi medal z Aniołem Pokoju oraz trzy swoje programowe dokumenty: "Evangelii gaudium", "Laudato Si" oraz "Amoris laetitia". Kanclerz otrzymał też egzemplarz listu Franciszka na Światowy Dzień Pokoju, który w tym roku skoncentrował się na sytuacji migrantów i uchodźców.

 

Była to pierwsza oficjalna wizyta nowego szefa rządu Austrii w Watykanie, pierwszego po latach praktykującego katolika na stanowisku kanclerza. W kwietniu 2015 Kurz, jeszcze jako minister spraw zagranicznych, uczestniczył w audiencji generalnej na placu św. Piotra. W listopadzie 2017 papież przyjął na audiencji prezydenta Austrii Alexandra Van der Bellena.

 

31-letni Sebastian Kurz, stojący na czele rządu Austrii od 18 grudnia 2016 najmłodszy przywódca na świecie, jest głęboko wierzącym, praktykującym katolikiem. Pełniąc ważne funkcje polityczne nigdy nie ukrywał swojej wiary.

 

"Wiara odgrywa dla mnie ważną rolę. Ze względu na sprawy zawodowe często mam, niestety, zbyt mało czasu na uczestniczenie w Mszy św." - powiedział w rozmowie z tygodnikiem archidiecezji wiedeńskiej "Der Sonntag" jeszcze jako kandydat na kanclerza pytany o to, czy wiara odgrywa rolę w jego życiu osobistym i czy chodzi do kościoła. "Zawsze jednak jest dla mnie ważne wspólne uczestniczenie wraz z rodziną w liturgii i uroczystościach kościelnych" - stwierdził Kurz. Dodał, że także w jego rodzinnym domu "wiara i wartości chrześcijańskie były zawsze bardzo ważne".

 

 

Popularny polityk niemal każdego roku uczestniczy w procesjach Bożego Ciała w rodzinnym Wiedniu. Media odnotowały też jego udział w Marszu dla Jezusa organizowanym w 2016 roku w stolicy Austrii. W odróżnieniu od swego socjalistycznego kontrkandydata, poprzedniego kanclerza Christiana Kerna, demonstracyjnie odmówił udziału w "paradzie równości".

 

Kard. Schönborn do nowego rządu Austrii: priorytetem musi być dobro wspólne >>

 

Ważnym tematem dla Kurza było zawsze zaangażowanie na rzecz prześladowanych chrześcijan. Jest on przekonany, że chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą na świecie. Dlatego też za jedną z ważnych dziedzin swojej działalności jako minister spraw zagranicznych obrał obronę i pomoc prześladowanym chrześcijanom.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.78

Liczba głosów:

9

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook