"Otworzyłem bramę i mnie zamurowało. Zobaczyłem Franciszka". Niespodziewana wizyta papieża

(fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)

"Papież przypomniał światu o przemilczanym problemie społecznym - dzieciach więźniów. Nie tylko tych małych z matkami, których jest we włoskich więzieniach ok. 50, ale i o prawie 100 tys. dzieci odwiedzających swych rodziców w zakładach karnych".

 

Tak wczorajsze odwiedziny Franciszka w specjalnym ośrodku dla więźniarek, którym pozwolono na odbywanie kary razem z ich małymi dziećmi komentuje dyrektor placówki Lillo Di Mauro. Ojciec Święty pojechał tam w ramach tzw. "piątków miłosierdzia".


Kobiety opowiedziały mu swe historie, a wspierający je wolontariusze mówili papieżowi o tym, z jak wielkim ostracyzmem wciąż spotyka się ich działalność pomocowa. "Dla wielu jesteśmy «niewidzialni», sąsiedzi widzą w nas jedynie problem, a papież zobaczył w nas zwyczajnie ludzi i wyciągnął do nas pomocną dłoń" - mówi Di Mauro.

 

"Totalnie mnie zamurowało"

 

"Zadzwoniono do mnie, bym szybko biegł do bramy. Gdy ją otworzyłem zobaczyłem papieża Franciszka i totalnie mnie zamurowało. Razem weszliśmy do domu i zapanował totalny chaos, nikt nie wierzył w to, co się działo. Nie spodziewaliśmy się gości. Mieliśmy przygotowane jedynie na podwieczorek arabskie ciasto upieczone przez jedną z mam, która pochodzi z Egiptu.

 

Papieżowi bardzo smakowało, a dzieci wyjadały mu okruszki z talerza - mówi Radiu Watykańskiemu wyraźnie wzruszony dyrektor placówki. - Opowiedzieliśmy mu o naszej codzienności, o naszej walce o akceptację, bo sąsiedzi wciąż nas odrzucają. Odwiedziny Franciszka to uznanie dla pracy Ledy Colombini, która przez 25 lat walczyła o to, by dzieci nie trafiały z matkami do więzienia.

 

Powiedział, że wcielamy w życie Ewangelię

 

Nasza placówka jest pierwszym takim domem chronionym dla matek we Włoszech. Papież był poruszony tym, co robimy, docenił nasze zaangażowanie. Powiedział nam, że wcielamy w życie Ewangelię i podziękował nam za to".

 

Odwiedzony przez Franciszka "Dom Ledy" leży w rzymskiej dzielnicy EUR i jest placówką wyjątkową, ponieważ wcześniej budynek ten należał do mafii. Po zarekwirowaniu go przestępcom włoskie władze przekazały go organizacji niosącej pomoc kobietom osadzonym we włoskich zakładach karnych i stał się on miejscem schronienia dla matek z dziećmi. Swą nazwę placówka zawdzięcza włoskiej wolontariuszce - Ledzie Colombini.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.9

Liczba głosów:

20

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook