Papież wysyła swego delegata do Chile, by zbadał głośną sprawę pedofilii

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)

Papież Franciszek postanowił wysłać do Chile swego specjalnego delegata, by zbadał sprawę biskupa tamtejszej diecezji Osorno Juana Barrosa Madrida, oskarżanego o udział w tuszowaniu czynów pedofilii. O decyzji papieża poinformował we wtorek Watykan.

 

Dyskusja na temat roli biskupa, któremu ofiary księdza pedofila Fernando Karadimy zarzucają pomoc w ukrywaniu przestępstw księdza, rozgorzała na nowo w dniach niedawnej wizyty papieża w Chile. Tamtejsi wierni od trzech lat domagają się zdymisjonowania ordynariusza diecezji Osorno.

 

Franciszek podczas podróży do Chile powiedział dziennikarzom z tego kraju, że dotąd nie widział żadnych dowodów winy biskupa, a jedynie "kalumnie". Potem przeprosił za te słowa przyznając, że policzkiem dla ofiar jest żądanie od nich dowodów. Wyraził zarazem opinię, że biskup Barros Madrid nie jest winny.

 

Osiem dni po zakończeniu tej pielgrzymki watykańskie biuro prasowe ogłosiło w nocie, że "w związku z nowymi informacjami na temat przypadku biskupa" papież polecił arcybiskupowi Malty Charlesowi Sciclunie oraz prezesowi trybunału odwoławczego Kongregacji Nauki Wiary, aby udali się do Santiago i "wysłuchali tych, którzy wyrazili gotowość przedstawienia posiadanych przez siebie elementów" sprawy.

 

Arcybiskup Scicluna ma duże doświadczenie w badaniu przypadków pedofilii. Postępowania w tej sprawie prowadził pełniąc funkcję promotora sprawiedliwości, czyli prokuratora w Kongregacji Nauki Wiary.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Marian 19:18:55 | 2018-01-30
Tamtejsi wierni od trzech lat domagają się zdymisjonowania ordynariusza diecezji Osorno.

Gdyby chodziło o muzułmanów zająłby się sprawą w trzy godziny.

Oceń 8 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?