"Obecność Boga dzisiaj nazywa się też Rohingja". W Bangladeszu papież spotkał się z grupą uchodźców

(fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)

Papież Franciszek spotkał się w piątek w stolicy Bangladeszu, Dhace z grupą uchodźców z mniejszości muzułmańskiej Rohingja, którzy uciekli z Birmy przed prześladowaniami. Papież wysłuchał historii 18 osób z trzech rodzin, które schroniły się w Bangladeszu.

 

Do rozmowy papieża z grupą Rohingjów doszło po spotkaniu międzyreligijnym w ogrodach siedziby arcybiskupa Dhaki. Każda z tych osób podeszła do Franciszka, wiele z nich opowiedziało mu z płaczem o swych losach. Papież słuchał ich w milczeniu i pocieszał.

 

W spotkaniu międzyreligijnym udział wzięli przedstawiciele islamu, hinduizmu, buddyzmu i chrześcijaństwa.

 

Franciszek w swym wystąpieniu wyraził pragnienie, by spotkanie to było znakiem wysiłków zwierzchników i wyznawców religii w Bangladeszu, by żyć razem we wzajemnym szacunku i w dobrej woli.

 

 

- Niech to staranie będzie stanowczym, choć naznaczonym szacunkiem napomnieniem dla tych, którzy usiłują wzniecać podział, nienawiść i przemoc w imię religii - wzywał.

 

Papież podkreślił: "Duch otwartości, akceptacji i współpracy między wierzącymi nie tylko przyczynia się do kultury zgody i pokoju; jest on jej siłą napędową".

 

- Jak bardzo nasz świat potrzebuje tego serca, które bije mocno, aby przeciwdziałać wirusowi politycznej korupcji, destrukcyjnym ideologiom religijnym, pokusie zamknięcia oczu na potrzeby ubogich, uchodźców, mniejszości prześladowanych i najsłabszych - dodał.

 

Zwracając się do muzułmanów, hinduistów i buddystów papież wskazał: "Zebraliśmy się, aby pogłębić naszą przyjaźń i wyrazić wspólne pragnienie daru prawdziwego i trwałego pokoju".

 

Mówił też o pragnieniu harmonii, braterstwa i pokoju zawartych w nauczaniu religii świata.

 

- Niech nasze spotkanie dzisiejszego popołudnia będzie wyraźnym znakiem wysiłków zwierzchników i wyznawców religii obecnych w tym kraju, aby żyć razem we wzajemnym szacunku i w dobrej woli - powiedział.

 

Franciszek apelował o krzewienie kultury spotkania, dialogu i współpracy "w służbie rodzinie ludzkiej".

 

- Wymaga to czegoś więcej, niż tylko tolerancji. Pobudza to nas do wyciągania ręki do drugiego w postawie wzajemnego zaufania i zrozumienia, aby zbudować jedność, która pojmuje różnorodność nie jako zagrożenie, ale jako potencjalne źródło ubogacenia i rozwoju - oświadczył.

 

Papież przywołał słowa świętego Pawła: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj".

 

- Jest to uczucie, które wszyscy możemy naśladować. Religijna troska o dobro naszego bliźniego, wypływająca z otwartego serca, płynie jak bezkresna rzeka, nawadniając jałowe ziemie nienawiści, korupcji, biedy i przemocy, które tak bardzo niszczą ludzkie życie, dzielą rodziny i oszpecają dar stworzenia - powiedział papież.

 

Na miejsce spotkania w ogrodach rezydencji Franciszek przyjechał rykszą, co - jak było widać - sprawiło mu dużą radość.

 

W czasie spotkania papież Franciszek powiedział, że "obecność Boga dzisiaj nazywa się też Rohingja". Watykaniści zwracają uwagę na bardzo mocną teologiczną wymowę tych słów.

 

Obserwatorzy papieskiej wizyty w Birmie i Bangladeszu zastanawiali się, czy Franciszek wysłucha apeli przedstawicieli Kościoła w tych krajach, aby nie używał nazwy tej prześladowanej grupy etnicznej, by nie wywoływać radykalnych reakcji. Wcześniej mówił o "uchodźcach ze stanu Rakhine" w Birmie tak odnosząc się do tej muzułmańskiej mniejszości.

 

Zauważa się, że papież użył tego słowa nie w publicznym wystąpieniu, lecz w czasie prywatnej rozmowy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.55

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Stick 16:33:50 | 2017-12-02
Szkoda, że lewacki politykier nie okazuje tyle współczucia prześladowanym chrześcijanom...

Oceń 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?