Spodziewanych jest 200-300 tys. wiernych na papieskiej Mszy w Mjanmie

(fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)

Na Mszy św., jaką 29 listopada papież Franciszek odprawi na błoniach Kyaikkasan w Yangonie (Rangunie) spodziewanych jest nawet 200-300 tys. wiernych z całej Mjanmy (Birmy), czyli ponad jedna trzecia spośród 700 tys. katolików w tym azjatyckim kraju.

 
Franciszek będzie przebywał w Mjanmie w dniach 27-30 listopada, po czym odleci do sąsiedniego Bangladeszu.
 
Katolicy na spotkanie z papieżem przybędą z regionów Kaczin, Kaja, Czin, Karen i Szan, gdzie mieszka większość z nich. Wszyscy będą ubrani w tradycyjne stroje. Niektórym podróż do Yangonu zabierze nawet 3-4 dni. Dla tych, którzy przyjadą pociągiem rząd przygotował darmowe bilety. 
 
We Mszy odprawianej po łacinie, angielsku i birmańsku wezmą również udział katolicy z innych azjatyckich państw: Tajlandii, Korei, Wietnamu. Obecni będą przedstawiciele muzułmanów, hinduistów, buddystów i innych Kościołów chrześcijańskich, dla których zarezerwowano specjalne miejsca.
 
Drugą Mszę św. Franciszek odprawi 30 listopada w stołecznej katedrze dla młodzieży, z udziałem 6 tys. osób. Jednak do świątyni wejdzie jedynie 1500, pozostali uczestnicy będą stali na zewnątrz, obserwując przebieg liturgii na wielkich ekranach. 
 
Rząd Mjanmy oddał do dyspozycji papieża samochód marki Mercedes, jednak Franciszek wolał skromniejszy pojazd i po ulicach Yangon będzie jeździł ciemnoniebieską Toyotą Mark II.
 
Kluczowymi tematami papieskich przemówień w Mjanmie będą: pojednanie, przebaczenie i pokój. Franciszek będzie mówił po włosku, a jego słowa będą tłumaczone na język lokalny. 
 
Za jedno z najważniejszych w czasie podróży rzecznik episkopatu uznaje spotkanie papieża z władzami korpusem dyplomatycznym w stolicy kraju, Naypyidaw.
 
- Kraj przechodzi okres przejściowy, który sam w sobie jest niezwykle delikatny, trudny i wciąż trwa. Od papieża oczekuje się zachęty do podążania drogą budowy demokracji w kraju - stwierdził duchowny. Dodał, że "papież zwróci się co całego kraju", którego wszyscy mieszkańcy "bardzo wiele wycierpieli". 
 
Innym ważnym punktem programu będzie spotkanie 29 listopada z Najwyższą Radą Sanghi (zgromadzenia) mnichów buddyjskich. Zdaniem rzecznika episkopatu, relacje katolicko-buddyjskie w Mjanmie są bardzo dobre, także za sprawą "życzliwego usposobienia ludności buddyjskiej". Spotkanie to "potwierdzi, że katolicy szanują buddyzm i że przyszłość kraju buduje się także na wzajemnym szacunku między różnymi tradycjami religijnymi i grupami etnicznymi".
 
Z Franciszkiem do Mjanmy przyleci 69 dziennikarzy, na miejscu zaś jego podróż opisywać będzie kolejnych 200.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?