Papież z szefami dykasterii kurialnych o formacji kapłańskiej

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Formacji kapłańskiej poświęcone było dzisiejsze spotkanie papieża Franciszka z szefami dykasterii kurii rzymskiej. W dyskusji podkreślano konieczność integralnej formacji ludzkiej i kładziono nacisk na rozeznawanie powołania. Takie międzydykasterialne spotkanie odbywa się przynajmniej dwa razy w roku - donosi Vatican Insider.


Podstawą do dyskusji była nowa "Ratio fundamentalis Institutionis Sacerdotalis" - dokument określający cele i metody formacji kapłańskiej, ogłoszony w grudniu 2015 r. przez Kongregację ds. Duchowieństwa. Bierze on pod uwagę nauczanie Franciszka, podkreślające konieczność przygotowywania do "bycia uczniami misjonarzami i pasterzami" zarówno w duszpasterstwie powołaniowym, w formacji seminaryjnej i w stałej formacji kapłańskiej.

 

"Ratio fundamentalis" kładzie nacisk na rozeznawanie i przygotowywanie do rozeznawania, co jest szczególnie istotne w obliczu wielkiej odpowiedzialności, jaką na duchownych nakłada adhortacja apostolska "Amoris laetitia" w towarzyszeniu trudnym sytuacjom małżeńskim - zauważa Vatican Insider. Dodaje, że obecnie księżom brakuje odpowiedniego przygotowania do takiego towarzyszenia, dlatego formatorzy przyszłych kapłanów powinni upewnić się, czy seminarzyści są w stanie tę odpowiedzialność podjąć, czy nie będą ograniczać się do uciekania do podręcznika z instrukcjami w obliczu bardzo różniących się od siebie sytuacji.

 

"Ratio" podkreśla, że bycie pasterzami ludu Bożego wymaga od kapłanów stania się ekspertami od duszpasterskiego rozeznawania, to znaczy zdolności do głębokiego wsłuchiwania się w realne sytuacje i do dobrego osądu wyborów i decyzji. - Aby dokonywać duszpasterskiego rozeznania trzeba postawić w centrum ewangeliczny styl słuchania, który wyzwala pasterza od pokusy abstrakcji, przewodniej roli, przesadnego zabezpieczania się i tej oziębłości, która czyniłaby z niego "duchowego księgowego" zamiast "dobrego samarytanina" - podkreśla punkt 120 dokumentu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

12

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

asyz 16:18:22 | 2017-11-13
Adhortacja apostolska "Amoris laetitia - ( furtka dla diabła) towarzyszenie w grzechu bez szansy na nawrócenie!

Oceń 9 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook