Rola Kościoła katolickiego, sprawy rodziny i bepieczeństwa przedmiotem rozmów papieża z prezydentem Mołdawii

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Rola i miejsce Kościoła katolickiego w społeczeństwie mołdawskim, a także wspieranie wartości rodziny oraz problemy pokoju i bezpieczeństwa na szczeblu regionalnym i międzynarodowym były przedmiotem rozmowy Franciszka z prezydentem Mołdawii Igorem Dodonem 4 listopada w Watykanie.

 

Szef państwa z Kiszyniowa spotkał się następnie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył podsekretarz ds. stosunków z państwami prał. Antoine Camilleri.


Komunikat po audiencji, ogłoszony przez Biuro Prasowe stwierdza, że "w toku serdecznych rozmów wyrażono uznanie dla dobrego stanu stosunków dwustronnych i dla pozytywnego wkładu Kościoła do społeczeństwa mołdawskiego, szczególnie dzięki zaangażowaniu ekumenicznemu oraz dziełom edukacyjnym i charytatywnym". Wymieniono również "poglądy na temat sytuacji w kraju i niektórych zagadnień budzących wzajemne zainteresowanie, jak wspieranie wartości rodziny, a także pokój i bezpieczeństwo na szczeblu regionalnym i międzynarodowym" - głosi komunikat watykański.

 

Igor Dodon ma 42 lata, z wykształcenia jest ekonomistą w zakresie rolnictwa. Był wykładowcą akademickim i działaczem w instytucjach państwowych. Od 2006 piastował też różne stanowiska ministerialne w rządzie Mołdawii, a 13 listopada 2016 został wybrany na urząd prezydenta - urząd ten objął 23 grudnia ub.r.

 

Jest on drugim prezydentem Mołdawii, przyjętym przez Ojca Świętego - pierwszym był Władimir Woronin, którego przyjął na audiencji 28 listopada 2003 Jan Paweł II. Ponadto 24 maja 2010 złożył wizytę Benedyktowi XVI ówczesny przewodniczący parlamentu tego kraju postsowieckiego, a zarazem pełniący obowiązki prezydenta Mihai Ghimpu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook