Zakonnicy chcą, by papież napisał encyklikę o niestosowaniu przemocy

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Amerykańscy zakonnicy chcą, by papież napisał encyklikę o niestosowaniu przemocy. Tamtejsza Konferencja Wyższych Przełożonych Męskich po swym dorocznym zgromadzeniu zapowiedziała, że poprosi papieża o przejście w kościelnym nauczaniu od teorii wojny sprawiedliwej do non violence, wynikającej z Ewangelii.

 
Franciszek miałby w encyklice przedstawić pokojowe podejście do rozwiązywania konfliktów.
 
Przyznając, że przemoc jest wszechobecna w społeczeństwie, również "w formie przemocy strukturalnej i kulturowej", zakonnicy wskazują, że "trzeba zmienić struktury gospodarcze i inwestycyjne, które utrwalają przygotowania do wojny i rozprzestrzenianie broni".
 
- Potrzebujemy głębszego zrozumienia ewangelicznego niestosowania przemocy, aby lepiej żyć naszą wiarą, przekształcać nasze społeczeństwo i budować mosty, jak również kulturę sprawiedliwego pokoju - napisali w swej rezolucji przełożeni 16 tys. braci i księży zakonnych w USA.
 
Nie jest to pierwszy apel o papieską encyklikę nt. niestosowania przemocy. W kwietniu ub.r. odbyła się w Watykanie konferencja nt. wojny sprawiedliwej, zorganizowana przez Papieską Radę "Iustitia et Pax" i międzynarodowy katolicki ruch pokojowy Pax Christi. Jej uczestnicy wskazali wówczas na potrzebę rezygnacji z teorii wojny sprawiedliwej oraz rozwijania duchowości i działań odrzucających przemoc. Na zakończenie czterodniowych obrad poprosili też Ojca Świętego o napisanie encykliki na temat nieuciekania się do przemocy i o sprawiedliwym pokoju.
 
Zdaniem uczestników watykańskiej konferencji w przeszłości zbyt często powoływano się na teorię "wojny sprawiedliwej", by usprawiedliwiać i podejmować działania militarne.
 
Katechizm Kościoła Katolickiego apeluje o unikanie wojny. Jednocześnie przytacza następujące warunki usprawiedliwiające podjęcie działań militarnych (n. 2309): 
  • - aby szkoda wyrządzana przez napastnika narodowi lub wspólnocie narodów była długotrwała, poważna i niezaprzeczalna;
  • - aby wszystkie pozostałe środki zmierzające do położenia jej kresu okazały się nierealne lub nieskuteczne;
  • - aby były uzasadnione warunki powodzenia;
  • - aby użycie broni nie pociągnęło za sobą jeszcze poważniejszego zła i zamętu niż zło, które należy usunąć. W ocenie tego warunku należy uwzględnić potęgę współczesnych środków niszczenia.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.38

Liczba głosów:

45

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

bonaventura 05:48:14 | 2017-08-16
To jest chore mówić papieżowi co ma napisać i w dodatku w postaci jakiego dokumentu.
No chyba, że to ustawka.

Oceń 34 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook