Kard. Parolin: Stolica Apostolska jest szczególnie zainteresowana wschodnią częścią Europy

(fot. Drop of Light / Shutterstock.com)

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin powiedział w środę w wywiadzie dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera", że w czasie swej zbliżającej się wizyty w Rosji przypomni o priorytecie pokoju.

 

Kardynał Parolin podkreślił, że o ile nie dojdzie do niespodziewanych zmian w programie to w czasie swej wizyty w Rosji 20-24 sierpnia spotka się z prezydentem tego kraju Władimirem Putinem i prawosławnym patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem.

 

"W tym historycznym momencie, w którym obserwujemy wzrost napięć i konfliktów w różnych częściach świata, pokój stanowi dla papieża Franciszka i dla mnie osobiście jasny priorytet" - zaznaczył watykański hierarcha.

 

Zapewnił, że Stolica Apostolska jest szczególnie zainteresowana wschodnią częścią Europy, która - jak dodał - "ma do odegrania rolę w dążeniu do większej stabilizacji kontynentu i większej jedności, włącznie z relacjami między Wschodem a Zachodem".

 

Kardynał Parolin wyraził przekonanie, że należy wykorzystywać każdą okazję, by "zachęcać do wzajemnego szacunku, dialogu oraz współpracy w perspektywie krzewienia pokoju".

 

Jak dodał, jego wizyta będzie okazją do wyrażenia duchowej bliskości papieża Franciszka ze wspólnotą rosyjskich katolików, a także do spotkań ekumenicznych i z najwyższymi przedstawicielami władz państwowych, by wspólnie rozmawiać o tematach dwustronnych i międzynarodowych.

 

Dodał, że Kościół będzie zawsze wzywał wszystkich rządzących na naszej planecie, aby "nie przedkładali narodowych i partykularnych interesów ponad dobro wspólne oraz by szanowali prawo międzynarodowe"; "nie prawo siły, ale siłę prawa" - zaznaczył.

 

Z kolei w kontekście spotkania z patriarchą Cyrylem, kard. Parolin przypominał, że jedzie do Moskwy jako współpracownik Ojca Świętego, a patriarsze chce przekazać przede wszystkim serdeczne i braterskie pozdrowienie papieża. Wyraził też nadzieję, że spotkanie będzie okazją do rozmów poświęconych relacjom między Kościołami, a także aktualnym tematom społecznym, kulturalnym i politycznym. Podkreślił też potrzebę ciągłego szukania dróg zacieśniania więzów między wspólnotami Kościoła i wspierać rozwiązywanie problemów, które trawią współczesne społeczeństwo.

 

Zapytany o to, czy Watykan jest zaniepokojony rosnącym napięciem między Rosją a USA, odparł, że ufa, iż obie strony będą umiały działać z należną odpowiedzialnością, by uniknąć eskalacji.

 

Kardynał Parolin wyjaśnił, że celem jego wizyty w Moskwie nie jest przygotowanie podróży papieża Franciszka do Rosji. "Pragnę jednak, aby z Bożą pomocą mogła ona wnieść pewien wkład także w tym kierunku" - powiedział.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook