Powstaje Sekretariat Techniczny Akcji "Papież dla Ukrainy"

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego Edward Kawa przystąpił do formowania Sekretariatu Technicznego Akcji "Papież dla Ukrainy".

 

Od 1 września br. decyzją watykańskiego Sekretariatu Stanu zastąpi dotychczasowy Komitet Techniczny, zarządzający funduszami pochodzącymi z ubiegłorocznej zbiórki charytatywnej, ogłoszonej przez Ojca Świętego Franciszka w celu pomocy ofiarom wojny na wschodzie Ukrainy. W tej chwili do dyspozycji jest ok. 10 mln euro.

 

- Będziemy kontynuować prace Komіtetu Technicznego Akcji "Papież dla Ukrainy - powiedział KAI bp Kawa. W Zaporożu spotkałem się z jego przewodniczącym, biskupem pomocniczym charkowsko-zaporoskim Janem Sobiło i rozmawiał z pracownikami tego Komitetu. Zaproponował bp. Sobiło, aby był pomocnikiem Sekretariatu, a on chętnie się zgodził na to. Biuro Sekretariatu Technicznego Akcji "Papież dla Ukrainy" znajdować się będzie w Kijowie. "Po pierwsze dlatego, że to jest stolica, a po drugie dlatego, że praktycznie wszystkie fundacje aktywne na wschodzie Ukrainy mają swoje siedziby w Kijowie, co uprości komunikację z nimi" - wyjaśnił bp Kawa.

 

Fakt, że na czele Sekretariatu stanął biskup z zachodniej części kraju jest, według hierarchy, dowodem na to, że "Stolica Apostolska pragnie pojednać zachód i wschód Ukrainy, żeby pokazać jedność Kościoła".

 

Konsultantem Sekretariatu Watykan mianował bp. Kennetha Nowakowskiego z greckokatolickiej eparchii New Westminster w Kanadzie. Zdaniem bp. Kawy chodzi tu o ukazanie jedności Kościoła katolickiego pomimo różnicy obrządków. Bp Nowakowski posiada też pewne doświadczenie, gdyż w latach 1994-2001 był przewodniczącym Caritas Ukraina Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Do pracy w Sekretariacie zostaną powołani rzymscy katolicy i grekokatolicy.

 

Bp Kawa zadecydował też o zmianie procedury przyznawania finansowania dla projektów charytatywnych. Poprzednio Komitet rozpatrywał je i nad nimi głosował. Sekretariat natomiast będzie pełnił bardziej rolę rozpoznawczą, dostarczając wiarygodne informacje, zaś decyzje o finansowaniu projektów podejmą biskupi, a później zweryfikuje to nuncjatura apostolska.

 

Na pytanie, od czego przede wszystkim zacznie swoją pracę Sekretariat Techniczny bp Kawa powiedział, że pomoc, która została udzielona z inicjatywy papieża Franciszka, ma trafić do ludzi najbardziej potrzebujących, by dać im to, czego potrzebują, przede wszystkim leki, chleb, opał na zimę, pomoc dla osób chorych i starszych, które są najczęściej bezbronne.

 

- Działamy według zasady Pisma Świętego, że pod szczególną opieką Bożą są wdowy, sieroty i uchodźcy. Chodzi tutaj o osoby starsze, rodziny i dzieci, a także tych, którzy stracili dach nad głową - poinformował hierarcha.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?