Rewolucyjny pomysł nowego kardynała

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)

Nowo mianowany kardynał Anders Arborelius przedstawił propozycję stworzenia kobiecego kolegium doradczego na wzór kolegium kardynalskiego. Biskup Sztokholmu mówił o tym w wywiadzie dla amerykańskiego tygodnika "National Catholic Reporter".

 

Zdaniem hierarchy trzeba znaleźć sposób szerszego włączenia kobiet w pełnienie odpowiedzialności w Kościele.

 

- Kobiety odgrywają bardzo, bardzo ważną rolę w społeczeństwie, gospodarce, ale w Kościele jesteśmy pod tym względem trochę w tyle - stwierdził pierwszy skandynawski kardynał w historii.

 

Kard. Arborelius: Kościół może rozwijać się w trudnych warunkach >>

Przypomniał, że św. Jan Paweł II często prosił o radę św. Matkę Teresę z Kalkuty i Chiarę Lubich, założycielkę ruchu Focolari. Zasugerował, że mogłoby się to dziać "w sposób bardziej oficjalny". - Mamy kolegium kardynałów, ale moglibyśmy mieć także kolegium kobiet, które doradzałyby papieżowi - wskazał kard. Arborelius.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.67

Liczba głosów:

89

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

stos 12:48:20 | 2017-07-12
Ów rewolucyjny pomysł szwedzkiego wesołka zdaje się być efektem "owocnej" współpracy z ewangelikami reprezentowanymi przez kobiety (dodam,że o odmiennej preferencji seksualnej).  

Oceń 26 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

asyz 17:17:20 | 2017-07-11
LIST APOSTOLSKI ORDINATIO SACERDOTALIS
PAPIEŻA JANA PAWŁA II
O UDZIELANIU ŚWIĘCEŃ KAPŁAŃSKICH WYŁĄCZNIE MĘŻCZYZNOM
Choć nauka o udzielaniu święceń kapłańskich wyłącznie mężczyznom jest zachowywana w niezmiennej i uniwersalnej Tradycji Kościoła i głoszona ze stanowczością przez Urząd Nauczycielski w najnowszych dokumentach, to jednak w naszych czasach w różnych środowiskach uważa się ją za podlegającą dyskusji, a także twierdzi się, że decyzja Kościoła, by nie dopuszczać kobiet do święceń kapłańskich ma walor jedynie dyscyplinarny.

Aby zatem usunąć wszelką wątpliwość w sprawie tak wielkiej wagi, która dotyczy samego Boskiego ustanowienia Kościoła, mocą mojego urzędu utwierdzania braci (por. Łk 22,32) oświadczam, że Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne.

Wzywając nieustannej pomocy Bożej dla Was, Czcigodni Bracia i dla całego Ludu Bożego, udzielam wszystkim Apostolskiego Błogosławieństwa.
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/listy/ordinatio_sacerdotalis.html

Oceń 43 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook