Nigeria: diecezja odpowiada na ultimatum papieża

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Spór pomiędzy papieżem, a biskupstwem w Nigerii może się zaostrzyć. Protesty ponad 3 tysięcy wiernych przeciwko nakazowi Franciszka. Tamtejsi katolicy ze względów etnicznych nie zgadzają się na przyjęcie nowego biskupa.

 

Wybór na stanowisko biskupa nigeryjskiej diecezji Petera Ebelea Okapelake i jego wyświęcenie przez Benedykta XVI w 2012 roku wywołało sprzeciw nie tylko wśród osób świeckich, lecz także w kręgu duchownych w tejże diecezji. Mimo upływu lat, konflikt nie ustaje.

 

Wyrazem dezaprobaty są organizowane przez wiernych liczne protesty, w których uczestniczy młodzież ubrana w czarne stroje oraz kobiety wspólnie śpiewające pieśni.

 

Przewodniczący świeckich - Gerald Anyanwu - w swoim przemówieniu do parafian stwierdził, że ludność regionu Mbaise nie podważa decyzji papieskiej, ale nie godzi się na nieprawidłowości i niesprawiedliwości wynikające rzekomo z całej sytuacji.

 

Papież stawia ultimatum zbuntowanej diecezji w Nigerii >>

 

Podkreślił on także, iż Okapaleke został przymusowo przydzielony diecezji, ponieważ "Rada Świeckich ciągle podkreślała fakt, że biskupem diecezjalnym może zostać tylko rdzenny mieszkaniec Mbaise, któremu godność została nadana w diecezji".

 

Anyanwu jednocześnie potępił zachowanie nigeryjskich duchownych w Rzymie i wezwał do wybrania kardynała, który byłby odpowiedzialny za staranne zbadanie całej sprawy.

 

Sprzeciw wiernych został także zauważony przez Gubernatora Stanu Imo Rochasa Okorocha, który odwiedził miejsce i przyznał, że służby bezpieczeństwa podejmują ciągłe starania, by "przemycić" biskupa Okapelake do diecezji.

 

W związku z całą sytuacją głos zabrał Nigeryjski Katolicki Sekretariat, który na polecenie Franciszka planuje zawiesić tych księży, którzy do 9 lipca 2017 roku, nie dostosują się do nakazu papieża.

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

batorex 17:43:31 | 2017-07-03
Peter Ebere Okpaleke nie został wyświęcony przez Benedykta XVI, tylko przez metropolitę prowincji kościelnej, do której należy jego diecezja.

Oceń 2 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?