Papież o beatyfikacji ofiary komunistycznego terroru

Radio Watykańskie
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)

Po niedzielnej modlitwie Anioł Pański Papież w kilku słowach wspomniał też o beatyfikacji litewskiego męczennika.


"Dziś w Wilnie został ogłoszony błogosławionym bp Teofil Matulionis, zabity z nienawiści do wiary w 1962 r., kiedy miał już niemal 90 lat. Wychwalajmy Boga za świadectwo tego niestrudzonego obrońcy wiary i godności człowieka. Oklaski dla niego i całego ludu litewskiego" - powiedział Papież.


Dodajmy, że abp Matulionis to jedna z milionów ofiar komunistycznego terroru. Urodził się w 1873 r. Skończył seminarium w Petersburgu. Posługiwał najpierw na Łotwie, a od 1910 r. w Petersburgu.


W 1923 po raz pierwszy został aresztowany przez NKWD i skazany na trzy lata więzienia. Po wyjściu na wolność był proboszczem w Petersburgu. W 1928 r. został potajemnie mianowany biskupem pomocniczym wikariatu apostolskiego w Leningradzie. Rok później ponownie został uwięziony. Zesłano go do jednych z najcięższych sowieckich łagrów na Wyspach Sołowieckich.


W 1933 r. w ramach wymiany więźniów między Litwą i Związkiem Radzieckim odzyskuje wolność. Po powrocie do ojczyzny został mianowany biskupem pomocniczym w Kownie, a następnie w 1940 r. biskupem polowym.


W 1946 r. uwięziono go po raz trzeci. Na wolność wychodzi dopiero po dziesięciu latach, mając już niemal 80 lat. Pomimo podeszłego wieku nie zrezygnował z duszpasterskiej posługi. Apelował do księży i biskupów, by nie zgadzali się na kompromisy i nie kolaborowali z komunistycznym reżimem. W 1962 r. został podniesiony do godności arcybiskupa. Zmarł 23 sierpnia 1962 r.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook