Papież: Eucharystia jest pamiątką miłości Boga

(fot. EPA/GIUSEPPE LAMI)

O Eucharystii jako sakramencie pamięci mówił papież 18 czerwca podczas Mszy św. na placu przed bazyliką św. Jana na Lateranie. Poprzedzała ona procesję eucharystyczną, która przeszła tradycyjną trasą ulicami Rzymu do bazyliki Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore). Ojciec Święty podkreślił, że Eucharystia przypomina nam, w sposób realny i namacalny historię miłości Boga wobec nas.

 

Franciszek wskazał, że podobnie jak lud pielgrzymujący na pustyni, także współcześni chrześcijanie potrzebują pamięci o wielkich dziełach Pana, aby ich wiara była żywa i wydawała owoce. Zwrócił uwagę, że przeszkodą jest w tym szybki i powierzchowny styl życia, naznaczony pogonią za nowościami. Podkreślił, że właśnie do tego świata przychodzi Pan Jezus z miłującą kruchością, jaką jest Eucharystia, by uzdrowić naszą pamięć.

"Eucharystia jest pamiątką miłości Boga. W niej «odnawiamy pamięć Jego męki», miłości Boga do nas, która jest naszą siłą, wsparciem naszego pielgrzymowania" - stwierdził kaznodzieja. Dodał, że w "Eucharystii jest cały smak słów i gestów Jezusa, zapach Jego Paschy, odurzająca woń Jego Ducha. Gdy ją przyjmujemy, to w nasze serce wpisuje się pewność, że jesteśmy miłowani przez Niego".

Papież zaznaczył, że Eucharystia tworzy w nas pamięć wdzięczną, która jest wolna i cierpliwa. "Eucharystia dodaje nam otuchy: nawet w najtrudniejszej drodze nie jesteśmy sami, Pan o nas nie zapomina i za każdym razem, gdy idziemy do Niego, pokrzepia nas z miłością" - powiedział Ojciec Święty.

Wskazał także na społeczny wymiar Eucharystii, która przypomina nam, że nie jesteśmy jednostkami, ale ciałem. "Eucharystia nie jest sakramentem «dla mnie», jest sakramentem wielu, którzy tworzą jedno ciało" - stwierdził mówca. Dodał, że jest to sakrament jedności. "Niech ten chleb jedności wyleczy nas z ambicji panowania nad innymi, żądzy gromadzenia dla siebie, ze wzniecania niezgody i szerzenia krytyki; niech wzbudzi radość miłości bez rywalizacji, zazdrości i oszczerczych plotek" - powiedział Ojciec Święty. "Przeżywając Eucharystię uwielbiajmy i dziękujmy Panu za ten najwspanialszy dar: żywą pamięć Jego miłości, która tworzy z nas jedno ciało i prowadzi nas do jedności" - zakończył swoją homilię Franciszek.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.55

Liczba głosów:

60

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

AGNES 15:33:24 | 2017-06-19
Konieczne rozróżnienie:
Eucharystia - czynności wykonywane podczas sprawowania liturgii, których nauczył nas Pan Jezus, są pamiątką, jeśli są sprawowane zgodnie z wzorem i duchem tej pierwszej liturgii;
Eucharystia - konsekrowane podczas liturgii chleb (hostia) i wino to żywy i prawdziwy Bóg, obecny w swoim Najświętszym Ciele i Krwi -  Najświętszy Sakrament.

Homilia skupiona jedynie na pamiątce i pamięci pomija najważniejszy aspekt żywej obecności Pana Jezusa, największy cud dokonujący się codziennie na wszystkich ołtarzach całego świata.
Ołtarze są liczne, ale nie wolno nam pozwolić, aby ten cud dokonywany mocą Ducha Świętego, w jakikolwiek sposób i choćby w najmniejszym stopniu nam spowszedniał.

Oceń 9 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?