Biskupi u papieża: zbieramy owoce krwi męczenników

(fot. PAP/EPA/Massimo Percossi // youtube.com)

O Kościele, który jeszcze do niedawna za wierność Chrystusowi płacił krwią męczenników, a dziś buduje na niej swą przyszłość, mówili Franciszkowi biskupi Gwatemali. Papież rozmawiał z nimi w ramach odbywanej przez episkopat tego środkowoamerykańskiego kraju wizyty ad limina Apostolorum.

 

Biskupi mówili także o ogromnych wyzwaniach stojących przed tamtejszym Kościołem. "Najważniejsze z nich to dynamiczny rozwój sekt pentakostalnych, ataki silnego lobby wymierzone w życie, rodzinę i Kościół oraz rosnąca migracja" - zaznacza przewodniczący gwatemalskiego episkopatu bp Gonzalo De Villa y Vásquez.

"Jesteśmy Kościołem o niedawnej przeszłości męczeństwa. Zaledwie 30-35 lat temu przez nasz kraj przeszła ogromna fala prześladowań, które wpisały się kontekst trwającego wówczas konfliktu wewnętrznego. 23 września zostanie ogłoszonym błogosławionym pierwszy męczennik z tych czasów. Wcześniej doświadczyliśmy też prześladowań ze strony liberalnych reżimów, które na początku XX wieku wygnały z naszego kraju księży i zakonników - mówi Radiu Watykańskiemu bp De Villa y Vásquez. - W ostatnich latach Kościół w Gwatemali otrzymał wiele błogosławieństwa. Znacząco wzrosła liczba powołań, nigdy w naszej historii nie mieliśmy tak wielu seminarzystów i kapłanów. Prawdą jest jednak także to, że jesteśmy świadkami odchodzenia wiernych do sekt, co stanowi jeden z poważnych problemów gwatemalskiego Kościoła".

Bp De Villa wskazuje na bardzo mocne działania światowych organizacji na rzecz zalegalizowania w tym kraju aborcji i związków homoseksualnych oraz promocji gender. "Za tym lobby stoją ogromne pieniądze oraz różne agendy oenzetowskie, które chcą temu małemu i biednemu krajowi narzucić swoją ideologię" - podkreśla przewodniczący episkopatu Gwatemali.

Wskazuje zarazem na dramat, jaki w postaci rozbicia rodzin pociąga za sobą rosnąca migracja. Z drugiej jednak strony, jak przypomina, pieniądze uchodźców przynoszą Gwatemali siedmiokrotnie większy dochód niż eksport kawy.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.2

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook