Papież przyjął rezygnację syryjskiego patriarchy

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl // Sciarinen/wikimedia commons)

W sobotę papież Franciszek przyjął rezygnację patriarchy Antiochii, Grzegorza III Lahama. Hierarcha był jednym z najważniejszych przedstawicieli Kościoła w Syrii.

 

List Ojca Świętego do patriarchy-emeryta oraz wszystkich biskupów melchickich wyjaśnia, że ​​Grzegorz III złożył rezygnację podczas specjalnej audiencji u Ojca Świętego w lutym.

 

W liście Ojciec Święty Franciszek podziękował 83-letniemu patriarsze: "gorliwemu słudze Ludu Bożego, za hojną służbę Kościołowi i za utrzymywanie uwagi społeczności międzynarodowej na tragedii, jaką przeżywa Syria".

 

Ojciec Święty dalej pisze: "Powierzam was wszystkich wstawiennictwu Matki Bożej i chętnie udzielam Apostolskiego Błogosławieństwa naszemu drogiemu Greckiemu Kościołowi Melchickiemu".

 

Kościół melchicki (oficjalnie "Grecki Melchicki Kościół Katolicki") - jeden z katolickich Kościołów wschodnich, działający pierwotnie na terenie starożytnych patriarchatów Antiochii, Jerozolimy i Aleksandrii, a obecnie również wśród diaspory wiernych w Europie i w obu Amerykach. Kościół melchicki wywodzi się z prawosławnej Cerkwi istniejącej na obszarze wymienionych patriarchatów.

 

Od 2000 do 2017 patriarchą melchickim był Grzegorz III Laham. Po złożeniu przez niego rezygnacji z racji podeszłego wieku, do czasu wyboru nowego patriarchy Kościołem kieruje arcybiskup Aleppo Jean-Clément Jeanbart.

 

Językiem obrzędów kościelnych jest język przeważającej większości wiernych - arabski.

 

W listopadzie 2015 roku patriarcha Grzegorz III Laham odwiedził Polskę w ramach obchodów VII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
 
− Religie powinny wołać o pokój dla tego regionu i świata, a światowe mocarstwa powinny znaleźć konsensus dla pokoju w Syrii − mówił wówczas patriarcha.

 

Zwrócił też uwagę, że przedstawiciele trzech światowych religii: chrześcijaństwa, islamu i judaizmu powinni mówić jednym głosem, że wiara jest przyszłością i fundamentem, na którym można budować pokój.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Anakin 10:15:31 | 2017-05-09
Kościół Melchicki reprezentuje ryt wschodni, ale nie powinno śie pisać, że "wywodzi się z prawosławnej Cerkwi". Wywodzi się z Kościoła niepodzielonego ww. patriarchii, które jeszcze przed Schizmą zostało zajęte najpierw przez Arabów potem Turków.
Chrześcijanie na terenach zajętych nie byli objęci opieką kościoła bizantyjskiego. Taka opiekę znaleźli dopiero w dobie wypraw krzyżowych ze strony "łacinników". Nie jest to (tak samo jak maronici) kościół unicki, bo do żadenj unii dojść nie musiało. Wrócili pod opiekę Kościoła Powszechnego. Inna sprawą, że znajdują się na "terenach kanonicznych" Kościołów Wchodnich.

Oceń 1 1 odpowiedz

Papież Franciszek 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook