"Należy uznać to, co było pozytywne w reformie Marcina Lutra"

(fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)

Papież Franciszek powiedział, że należy uznać to, co było pozytywne w reformie Marcina Lutra. Mówił o tym w piątek podczas audiencji dla uczestników międzynarodowego sympozjum "Luter 500 lat później", zorganizowanego z inicjatywy Watykanu.

 

W roku obchodów 500-lecia Reformacji Franciszek zwracając się do osób przybyłych na konferencję Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych oświadczył: "Uważne i skrupulatne badania, wolne od uprzedzeń i ideologicznych polemik, pozwala Kościołom prowadzącym dzisiaj dialog, rozpoznać i przyjąć to, co było pozytywne i słuszne w reformie i zdystansować się od błędów, przesady i niepowodzeń".

 

Należy przy tym, jak dodał, uznać "błędy, które doprowadziły do podziału".

 

Papież wyraził przekonanie, że pogłębione studia nad postacią Lutra i jego krytyki pod adresem Kościoła "przyczyniają się z całą pewnością do przezwyciężenia klimatu wzajemnej nieufności i rywalizacji, które zbyt długo charakteryzowały w przeszłości stosunki między katolikami i protestantami".

 

Franciszek zauważył jednocześnie, że jeszcze niedawno sympozjum na temat Lutra w Watykanie byłoby "całkowicie nie do pomyślenia".

 

Jak zaznaczył, wspólna rozmowa katolików i protestantów o ojcu reformacji zorganizowana z inicjatywy watykańskiej instytucji to dowód na "działanie Ducha Świętego, który przekracza wszelkie bariery i przekształca konflikty w okazję do wzrostu w jedności".

 

Papież przyznał, iż "wszyscy jesteśmy świadomi tego, że przeszłości nie można zmienić". - A jednak dzisiaj po 50 latach dialogu ekumenicznego między katolikami i protestantami można dokonać oczyszczenia pamięci, które nie polega na przeprowadzeniu niewykonalnej korekty tego, co wydarzyło się 500 lat temu, lecz na przedstawieniu tej historii w inny sposób, już bez śladu urazy za doznane rany, wypaczającej spojrzenie jednych na drugich.

 

- Dzisiaj jako chrześcijanie jesteśmy wszyscy wezwani do tego, by uwolnić się od uprzedzeń wobec wiary wyznawanej przez innych z innym akcentem i językiem, by wybaczyć sobie nawzajem winy naszych ojców i by razem prosić Boga o dar pojednania i jedności - dodał Franciszek.

 

Na przełomie października i listopada 2016 roku papież uczestniczył w Szwecji we wspólnych katolicko-luterańskich obchodach inauguracji 500-lecia reformacji.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.13

Liczba głosów:

46

 

 

Komentarze użytkowników (19)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

asyz 21:43:59 | 2017-03-31
Katolicy na całym świecie biorą przykład z Ewangelii Pana Jezusa modląc się o nawrócenie protestantów i  powrót ich na łono prawdziwego Kościoła Katolickiego!

Oceń 9 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

a a 19:21:13 | 2017-03-31
Coraz bardziej odnoszę wrażenie, że ten człowiek to jakaś wtyczka dążąca do obdarcia Kościoła z jedynej prawdy...

Oceń 17 12 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

tomek59 17:20:26 | 2017-03-31
Duch tu na pewno działa, ale z pewnością nie święty.

Oceń 23 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

nk 16:38:09 | 2017-03-31
A oto owoce franciszkowe:

Oceń 15 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TomaszL 15:05:26 | 2017-03-31
Jeżeli rozbicie Kościoła dało jakieś dobro to mozna o tym dyskutować?
Ale jak widać po ilości chrześcijan w Europie watpie w jakiekolwiek dobro płynące z nieposluszeństwa wobec Kościoła.

Oceń 31 17 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

stos 14:14:41 | 2017-03-31
"Jak zaznaczył, wspólna rozmowa katolików i protestantów o ojcu reformacji zorganizowana z inicjatywy watykańskiej instytucji to dowód na "działanie Ducha Świętego, który przekracza wszelkie bariery i przekształca konflikty w okazję do wzrostu w jedności".
Może wypadałoby przeprosić Ducha Świętego za próbę wplątania Go w autodestrukcyjne działania w Kościele  

Oceń 29 17 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook