Benedykt XVI i Franciszek po raz pierwszy razem

Radio Watykańskie
(fot. EPA/HO)

Po raz pierwszy od czasu, gdy 2 maja zamieszkał w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie, Benedykt XVI pojawił się publicznie na watykańskiej uroczystości. Papież senior wziął udział w poświęceniu przez papieża Franciszka pomnika św. Michała Archanioła w Ogrodach Watykańskich i w akcie oddania w jego opiekę Państwa Miasta Watykańskiego, jak również w opiekę św. Józefa.

 

Ceremonia odbyła się rano przy Pałacu Gubernatoratu. Najpierw przybył Benedykt XVI - zaproszony przez papieża Franciszka - serdecznie powitany przez pracowników Gubernatoratu. Następnie dołączył do nich Franciszek. Obaj papieże wymienili serdeczny uścisk, po czym w trakcie całej uroczystości siedzieli obok siebie przed pomnikiem św. Michała Archanioła. Znajduje się on po jednej stronie Pałacu, po drugiej zaś - zainaugurowana niedawno Fontanna św. Józefa.

W krótkim przemówieniu Franciszek przypomniał, że św. Michał Archanioł jest patronem Państwa Miasta Watykańskiego. Inicjatywę wzniesienia jego pomnika zaaprobował swego czasu Benedykt XVI. Papież zaznaczył, że pośród wielu dzieł sztuki znajdujących się w Ogrodach Watykańskich, monument ten wyróżnia się swym znaczeniem. Nie jest bowiem jedynie dziełem upamiętniającym, ale stanowi wezwanie do refleksji i modlitwy.

- Michał - co znaczy: "Kto jest jak Bóg?" - jest mistrzem prymatu Boga, Jego transcendencji i mocy. Walczy o zaprowadzenie Bożej sprawiedliwości. Broni lud Boży przed jego wrogami, przede wszystkim zaś przed wrogiem w pełnym tego słowa znaczeniu: diabłem. Św. Michał zwycięża, bo w nim działa Bóg. Ta rzeźba przypomina więc nam, że zło zostało zwyciężone, oskarżyciel został zdemaskowany, jego głowa zmiażdżona, gdyż zbawienie dokonało się raz na zawsze we krwi Chrystusa - powiedział Franciszek.
 

 

Więcej »

 

Zapewnił, że nawet gdy diabeł chce "porysować" oblicze człowieka, Bóg okazuje się mocniejszy, do Niego należy zwycięstwo i On daje zbawienie każdemu człowiekowi. Na drodze i w doświadczeniach życia "nie jesteśmy sami", towarzyszą nam bowiem i nas wspierają "Aniołowie Boży, którzy, by tak rzec, użyczają nam swoich skrzydeł, aby pomóc nam w przezwyciężeniu tylu niebezpieczeństw, abyśmy mogli latać wysoko" ponad tym wszystkim, co może "obciążać nasze życie lub ciągnąć nas w dół". - Poświęcając Państwo Miasta Watykańskiego św. Michałowi Archaniołowi prosimy go, by nas bronił przed Złym i go wyrzucał na zewnątrz - mówił papież.

Wyjaśnił też, że oddaje Państwo Miasto Watykańskie także opiece św. Józefa, opiekuna Jezusa i Świętej Rodziny, gdyż jego obecność czyni nas jeszcze silniejszymi i odważniejszymi w robieniu przestrzeni dla Boga w naszym życiu przez zwyciężanie zła dobrem. - Prosimy go, by się nami opiekował i o nas się troszczył, aby życie łaską co dzień bardziej wzrastało w każdym z nas - zakończył Ojciec Święty.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~roś 00:09:21 | 2013-07-07
@zibby
nie przyzwyczajaj się, B16 długo już nie pociągnie

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Tomek 19:35:18 | 2013-07-06
@zibby

przestań narzekać i szukać dziury w całym, ciesz się że modlą się obaj

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~zibby 15:15:50 | 2013-07-06
Dwóch Papieży razem. Co by nie mówić, nietypowa to sytuacja. Ja nie mogę się przyzwyczaić.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook