Papież: krzyż nie jest ozdobą do noszenia

(fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że krzyż chrześcijański nie jest "ozdobą do noszenia, ale wezwaniem do miłości". Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie wezwał do modlitwy za dzieci i młodzież, ofiary wykorzystywania i wojen.

 

Zwracając się przed modlitwą Anioł Pański do kilkudziesięciu tysięcy osób zgromadzonych na placu Świętego Piotra, Franciszek mówił, że Jezus nie był potężnym królem, ale "pokornym i bezbronnym sługą".

 

>>Przeczytaj całość papieskiej katechcezy<<

 

"To nie pan o wielkim bogactwie, ale człowiek ubogi", "to nie patriarcha z wielkiego rodu, ale bezżenny, bez domu" - wskazał papież.

 

 

Krzyż Jezusa to orędzie nadziei, nakłaniające do męstwa - mówił.

 

- Krzyż chrześcijański nie jest wyposażeniem domu czy ozdobą do noszenia, ale wezwaniem do miłości, z którą Jezus poświęcił się, by ocalić ludzkość przed złem i grzechem - podkreślił Franciszek.

 

Wyraził też bliskość z narodem Gwatemali, gdzie 34 osoby zginęły w pożarze, który wybuchł w środę w domu opieki dla nieletnich ofiar przemocy domowej. Ogień rozprzestrzenił się, gdy wychowanki ośrodka podpaliły materace w proteście przeciw wykorzystywaniu seksualnemu przez personel.

 

- Proszę was, byście modlili się za wszystkie dziewczęta i chłopców, ofiary przemocy, maltretowania, wykorzystywania i wojen - apelował papież. - To jest plaga, to ukryte wołanie, które musi zostać wysłuchane przez nas wszystkich i wobec którego nie możemy udawać, że tego nie widzimy i nie słyszymy - wzywał.

 

Po południu, w przeddzień czwartej rocznicy swego wyboru, Franciszek odwiedzi parafię na przedmieściach Rzymu w dzielnicy Ottavia.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.94

Liczba głosów:

16

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

asyz 15:04:27 | 2017-03-12
„Umiłowani bracia i siostry, nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych, szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie. Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka, która w krzyżu znalazła swój najgłębszy wyraz”. (Zakopane, 6 czerwca 1997)

Oceń 22 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?