Papież o Donaldzie Trumpie: zobaczymy, co zrobi

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)

"Straszenie albo cieszenie się teraz byłoby wielką nieroztropnością, bylibyśmy prorokami nieszczęścia albo dobrobytu, które mogłyby się nie sprawdzić. Zobaczymy, co zrobi i wtedy będziemy oceniać" - tak o nowym prezydencie USA Donaldzie Trumpie mówi papież Franciszek.

 

W wywiadzie dla największego dziennika hiszpańskiego "El País" dodaje, że zawsze trzeba opierać się na konkretnych przypadkach. - Chrześcijaństwo jest konkretne albo nie jest chrześcijaństwem - zauważa Ojciec Święty.

 

Jednocześnie z niepokojem wypowiada się o populizmie. "Najbardziej typowym przykładem populizmu" europejskiego był dla niego rok 1933 w zniszczonych przez I wojnę światową Niemczech. - Niemcy chcą się podnieść, szukają swej tożsamości, szukają przywódcy, który im ja przywróci: i młody człowiek, który nazywa się Hitler mówi: "Ja mogę". I całe Niemcy głosują na Hitlera. Wybrał go jego naród, a on go potem zniszczył. To jest niebezpieczeństwo - przypomniał papież.

 

Dodał, że "w czasach kryzysu rozsądek nie działa", tylko "szukamy zbawiciela, który przywróci tożsamość i chronimy się za murami, drutami kolczastymi, za czymkolwiek przed innymi narodami, które mogą nam tę tożsamość odebrać. To bardzo poważna sprawa. Dlatego zawsze powtarzam: rozmawiajcie ze sobą!".

Franciszek przyznaje, że każdy kraj ma prawo do kontrolowania swoich granic, tego, kto je przekracza, ale "żaden kraj nie ma prawa pozbawiać własnych obywateli dialogu z sąsiadami".

Franciszek powraca też do dramatu uchodźców. Podkreśla, że powinien nam dawać do myślenia fakt, iż "Morze Śródziemne jest cmentarzem". Składa hołd Włochom, że przyjmują uchodźców pomimo własnych problemów związanych z trzęsieniami ziemi. Przypomina też, że najpierw trzeba migrantów uratować, potem jak najlepiej przyjąć, a w końcu zintegrować.

Ojciec Święty powraca do swej myśli o " bożku-pieniądzu, który znajduje się w centrum systemu gospodarczego", zamiast człowieka. Przestrzega, że jedną z najbardziej katastrofalnych rzeczy na świecie jest "zniewolenie kobiet". Z kolei za najgorsze zło w Kościele uważa klerykalizm, który "zmienia pasterza w funkcjonariusza".

Mówi także o sprawach osobistych. Jego zdrowie jest jak na razie doskonałe, problem sprawiają mu tylko nogi. Za to ma "pamięć słonia". Papież potwierdza, że od 25 lat nie ogląda telewizji - "po prostu dlatego, że w pewnym momencie poczułem, że tego chce ode mnie Bóg i Mu to obiecałem 16 lipca 1990 roku".

Franciszek uważa, że nie zmienił się od czasu, gdy został papieżem. - Moja osobowość się nie zmieniła. Zmienić się w wieku 76 lat to jakby zrobić sztuczkę. Nie mogę robić wszystkiego, co chcę, ale pozostaje dusza uliczna, co widać - podkreśla Ojciec Święty. Dlatego męczy go protokół. - Pan jest dobry i nie odebrał mi dobrego humoru - stwierdza papież.

Przyznaje, że "w Kościele są święci i grzesznicy, ludzie dobrzy i zepsuci". Dlatego niepokoi go raczej "Kościół znieczulony światowością", daleki od problemów ludzi.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.32

Liczba głosów:

19

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

vackenfestiwal15 16:33:45 | 2017-01-24
to nie jest moj papiez to papiez lewactwa  dlaczego nic nie radzil lewaka z brukseli i czarnuchowi w sprawie aborcji

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

mir 01:24:46 | 2017-01-24
Dobry Boże , proszę o uzdrowienie nóg Papieża Franciszka .

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Neo.j 11:06:02 | 2017-01-22
Niewątpliwie żyjemy w czasach, w których prawdziwy Chrześcijan zobaczy przewidziany TOTALNY UPADEK NARODÓW – nie chodzi oczywiście o upadek moralny bo to DAWNO nie istnieje – lecz upadek duchowy, zmasowany bunt przeciwko Bogu. Wiemy z Biblii, że szatan jako władca świata będzie robił wszystko by DYSKREDYTOWAĆ Boga i tym samym podszywać się pod Niego – co jest namacalne ze względu wszędobylskiej GŁUPIEJ i KŁAMLIWEJ teorii big bang i ewolucji propagowanej przez świat. A jaki kierunek obiera świat to wyznaczają najwyżsi przywódcy, w których niewątpliwie od zarania dziejów pierwsze skrzypce odgrywa papież kościoła katolickiego.

Będąc zastępcą Boga na ziemi bez dwóch zdań należałoby nie pobudzać takich kontrewersyjnych gestów – nieprawdaż?
Jeśli nie dostrzegasz „obrazu” kościoła katolickiego z tego „jednego puzelka” to układając wszystkie puzelki, bezsprzecznie obrazem wyłaniającym się z układanki jest dokładnie nauka PRZECIWNA Panu Jezusowi Chrystusowi!

http://panjezusjedynadroga.pl/papiez-franciszek-jawny-szatanista-update/

Oceń 8 17 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

asyz 10:31:01 | 2017-01-22
Zobaczymy, co zrobi Papież!
Franciszek jest Papieżem kościoła Katolickiego który powinien stać na straży zachowania przykazań Bożych przez wszystkich ludzi! Czy zwracał uwagę byłemu prezydentowi Obamie i innym przywódcom krajów gdzie wprowadzono nakaz zabijania dzieci i i starszych osób? Dlaczego nie mówi o tym głośno!!!
Co za przewrotność i obłuda!!!

Oceń 22 25 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

bonaventura 10:29:53 | 2017-01-22
Ale obciach. Przywódca państwa watykańskiego zapowiada, że będzie patrzył na ręce i oceniał przywódcę USA.
Jeszcze w tym samym wywiadzie mówi o Hitlerze co jest bardzo czytelną insynuacją.
Wstyd !

Oceń 23 27 odpowiedz

Papież Franciszek 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook