Papież: potępiamy pedofilię w Kościele i prosimy o przebaczenie

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

- Pedofilia w Kościele napawa nas wstydem - napisał papież Franciszek w opublikowanym w poniedziałek liście do biskupów. Podkreślił, że księża, którzy się tego dopuścili, "zniszczyli godność dzieci". - Potępiamy to głęboko i prosimy o przebaczenie - dodał.

 

- Wysłuchajmy płaczu i narzekania Kościoła, naszej matki, który płacze nie tylko w obliczu bólu zadanego najmniejszym jego dzieciom, ale także dlatego, że zna grzech popełniony przez niektórych jego przedstawicieli: cierpienie, przeszłość i ból nieletnich, którzy zostali seksualnie wykorzystani przez kapłanów - napisał Franciszek w rozpowszechnionym przez Watykan liście do biskupów z okazji obchodzonego 28 grudnia Dnia Niewinnych Dzieci Betlejemskich.

 

<<Przeczytaj tekst listu do biskupów>>

 

- Ten grzech napawa nas wstydem. Osoby, których obowiązkiem była troska o te dzieci, zniszczyły ich godność - podkreślił Franciszek.

 

Następnie zapewnił: "Przyłączamy się do bólu ofiar i płaczemy z powodu grzechu; grzechu tego, co się stało, grzechu zaniechania udzielenia pomocy, grzechu ukrywania i negowania, grzechu nadużycia władzy".

 

- Również Kościół opłakuje z goryczą ten grzech swych synów i prosi o przebaczenie - napisał papież. Zaapelował o ponowienie zaangażowania, by "te okrucieństwa nigdy więcej nie zdarzyły się pośród nas".

 

- Znajdźmy niezbędną odwagę, by krzewić wszystkie konieczne kroki i chronić w pełni życie dzieci, aby takie przestępstwa się nie powtórzyły - wezwał Franciszek. Zaapelował o przyjęcie zasady "zerowej tolerancji" wobec takich czynów.

 

W przesłaniu papież poprosił również biskupów, aby chronili dzieci przed "nowymi Herodami naszych czasów, którzy pożerają ich niewinność". Wspomniał o najmłodszych ofiarach niewolniczej pracy, prostytucji, wyzysku, przymusowej emigracji, o braku dostępu do edukacji.

 

- Tysiące naszych dzieci wpadły w ręce bandytów, mafii, handlarzy śmiercią - przypomniał papież.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook