Franciszek przyjął Martina Scorsese

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl / sbclick / flickr.com / CC BY)

Dziś rano w Pałacu Apostolskim w Watykanie papież Franciszek przyjął na audiencji znanego reżysera Martina Scorsese, jego żonę, ich dwie córki, wraz z producentem filmu "Milczenie" i jego żoną.

 

Gościom towarzyszył prefekt Sekretariatu ds. Komunikacji, ks. prał. Dario Edoardo Viganò - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

 

Spotkanie było bardzo serdeczne i trwało około piętnastu minut. Papież powiedział obecnym, że przeczytał książkę "Milczenie", z której amerykański reżyser zaczerpnął inspirację dla swego najnowszego filmu. Następnie mówił o pracy misyjnej jezuitów w Japonii i "Muzeum 26 męczenników".

 

<<Zobacz zwiastun filmu "Milczenie">>

 

Reżyser przekazał Ojcu Świętemu dwa obrazy związane z tematem "ukrytych chrześcijan". Jeden z nich przedstawia bardzo czczony obraz Matki Bożej, dzieło japońskiego artysty z XVIII wieku. Papież podarował natomiast gościom kilka różańców.

 

Watykaniści zauważają, że dzieje prześladowań, których ofiarami padli między innymi jezuici, jest szczególnie bliska papieżowi Franciszkowi, który sam jest jezuitą i w młodości chciał być misjonarzem w Japonii. Wielokrotnie przywoływał też losy tamtejszych ukrytych chrześcijan.

 

Zwraca się również uwagę na to, że Martin Scorsese mówi publicznie o chrześcijańskich korzeniach swego spojrzenia na świat. "Myślę, że katolicyzm jest częścią mojego osobistego życia i jestem przekonany, że tak będzie zawsze" - powiedział reżyser w jednym z wywiadów, przypomnianych w związku z jego spotkaniem z papieżem. 74-letni laureat Oscara wyznał też: "Zostałem reżyserem, by wyrazić całego siebie oraz moje relacje z religią, które są decydujące".

 

Prapremierowy pokaz filmu "Silence" odbędzie się w Watykanie w czwartek. Udział w nim weźmie kilkuset jezuitów.

 

Pobyt znanego amerykańskiego reżysera w Rzymie związany jest z zaplanowanym na 1 grudnia przedpremierowym pokazem jego najnowszego filmu "Cisza", będącego adaptacją powieści japońskiego pisarza katolickiego, autora wielu bestsellerów, Shūsaku Endō (1923-1996) o tym samym tytule, a poświęconej prześladowaniom chrześcijan w XVII w. w Japonii. Oparta na historycznych faktach powieść, została opublikowana w 1966 r.

 

Kadr z traileru filmu "Milczenie"

 

Dotyczy ona czasów prześladowania chrześcijan w Japonii z początku XVII wieku w czasie rządów rodu Tokugawa. Opowiada historię młodego portugalskiego jezuity, ks. Sebastião Rodriguesa, który zostaje wysłany do Kraju Kwitnącej Wiśni, aby wspomóc lokalnych katolików i sprawdzić, czy jeden z pracujących tam już jezuitów, ks. Cristovão Ferreira nie został apostatą.

 

Ks. Ferreira (1580-1650) to postać autentyczna. Był zakonnikiem, który poddany torturom, wyrzekł się chrześcijaństwa i został buddyjskim mnichem. Napisał też traktat teologiczny przeciwko chrześcijaństwu.

 

Powieściowy ks. Rodrigues przybył do Japonii w 1638 r. wraz ze swym towarzyszem ks. Francisco Garrpe. Zakonnicy spotkali się z sytuacją okrutnego prześladowania chrześcijan, którzy musieli się ukrywać i żyli w wielkim rozproszeniu. Przedstawiciele rodu Tokugawa zmuszali podejrzanych o wyznawania chrześcijaństwa do deptania drewnianych lub kamiennych wizerunków ukrzyżowanego Chrystusa, tzw. fumi-e. Tych, którzy nie chcieli tego uczynić, więziono i skazywano na śmierć. Wielu wyznawców Chrystusa aby zachować życie, deptało święte obrazy, by później żyć w poczuciu wstydu i hańby.

 

Powieść przedstawia w przejmujący sposób prześladowania wiernych Kościołowi i przeżycia samego ks. Rodriguesa, który zostaje zdradzony przez współtowarzysza. W kulminacyjnym momencie zakonnik ma zdeptać wizerunek Chrystusa i wtedy oblicze Ukrzyżowanego zaczyna przemawiać do niego. "Patrząc na niego smutno te oczy mówiły: Depcz! Możesz deptać! Ja po to istnieję, żebyście po mnie deptali - nie była to jednak twarz przepełniona majestatem i chwałą, jaką znał z Rzymu, ale zraniona głowa Zbawiciela, który mówi: Zdepcz mnie, zdepcz. Po to w końcu przyszedłem" - brzmi przejmujący fragment powieści, za którą Endo otrzymał w 1966 r. Nagrodę im. Tanizakiego.

 

Kadr z traileru filmu "Milczenie"

 

W filmie występują m.in. Andrew Garfield jako ks. Sebastião Rodrigues, Adam Driver jako ks. Francisco Garrpe i Liam Neeson jako ks. Cristóvão Ferreira.

 

Jest to druga adaptacja powieści Endō. Pierwszą nakręcił w 1971 r. japoński reżyser Masahiro Shinoda. Film był w 1972 r. przedstawiony na festiwalu filmowym w Cannes.

 

Według opinii filmoznawców "Milczenie" w reżyserii Scorsese ma wiele podobieństw ze słynnym filmem "Misja" w reżyserii Rolanda Joffe z 1986 r. o jezuickich misjach w Ameryce Południowej.

 

Scorsese nakręcił już jeden film odwołujący się do wątków chrześcijańskich. Było to "Ostatnie kuszenie Chrystusa" z 1988 r., według powieści greckiego pisarza Nikosa Kazantzakisa.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.29

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook