Papież apeluje o solidarność z ofiarami AIDS

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Papież Franciszek zaapelował w środę, w przeddzień Światowego Dnia Walki z AIDS, o umożliwienie ubogim dostępu do terapii, a także o "odpowiedzialne zachowanie", by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. Apel wystosował podczas audiencji generalnej.


Zwracając się do ośmiu tysięcy wiernych zebranych w Auli Pawła VI Franciszek powiedział: "Jutro, 1 grudnia, przypada Światowy Dzień Walki z AIDS, ustanowiony przez ONZ. Miliony ludzi żyją z tą chorobą, a tylko połowa z nich ma dostęp do terapii ratujących życie".


"Zachęcam do modlitwy za nich i za ich bliskich oraz do promowania solidarności, aby również najbiedniejsimogli skorzystać z diagnozy i odpowiedniej terapii. Apeluję też do wszystkich o odpowiedzialne zachowanie, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się tej choroby" - oświadczył papież.

 

Kolejny apel papież wystosował w związku z międzynarodową konferencją, jaka odbędzie się w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich 2 i 3 grudnia na temat ochrony dóbr kultury w strefach konfliktów.


"To kwestia, która jest niestety dramatycznie aktualna. W przekonaniu, że ochrona bogactw kultury stanowi niezbędny wymiar obrony człowieka wyrażam pragnienie, by wydarzenie to było nowym etapem w procesie wprowadzania praw człowieka" - powiedział.


Franciszek mówił też o wtorkowej katastrofie lotniczej w Kolumbii, w której zginęło 71 osób, wśród nich członkowie brazylijskiej drużyny piłkarskiej Chapecoense.
"Chciałbym wspomnieć dzisiaj o bólu narodu brazylijskiego z powodu tragedii lokalnej drużyny i modlić się za zmarłych piłkarzy i ich rodziny" - dodał papież.

 

Następnie przywołał katastrofę samolotu z 4 maja 1949 roku w Piemoncie na północy Włoch, w której zginęła cała drużyna piłkarska Torino.


Franciszek wygłosił ostatnią katechezę na temat uczynków miłosierdzia, przygotowaną z okazji zakończonego już Roku Świętego. Opowiedział, że dzień wcześniej na jego mszę w kaplicy Domu świętej Marty przyszedł przedsiębiorca, który musiał zamknąć fabrykę z powodu kłopotów finansowych.


"Ten młody człowiek tak płakał i mówił: +nie mogę zostawić bez pracy ponad 50 rodzin, mogę ogłosić bankructwo, pójść do domu z moimi pieniędzmi, ale moje serce będzie płakać z powodu tych rodzin+" - relacjonował Franciszek.


"Oto dobry chrześcijanin" - podkreślił.


Zwracając się do Polaków papież powiedział: "W tym adwentowym czasie oczekiwania na przyjście Pana i przygotowania na spotkanie z Nim, módlmy się szczególnie za siebie nawzajem, aby uczynki miłosierdzia względem ciała i względem duszy stawały się coraz bardziej stylem naszego życia".


"Niech ta modlitwa rozwija i umacnia naszą wzajemną miłość, i zbliża nas ku nieskończonej miłości Boga" - dodał.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?