Papież wzywa afrykańskich przywódców do dialogu

(fot. giulio napolitano / Shutterstock.com)

W dniu, w którym Kościół obchodzi zamknięcie Jubileuszu Miłosierdzia, wierni Demokratycznej Republiki Konga i ich pasterze łączą się w modlitwie o dar pokoju - przypomina Ojciec Święty w przesłaniu do mieszkańców tego kraju.

 

Jego biskupi ogłosili na niedzielę 20 listopada Narodowy Dzień Modlitwy o Pokój. Papieski list zostanie w tym dniu odczytany we wszystkich tamtejszych Kościołach.

 

Zwracając uwagę, że pokój jest w tym tak drogim mu kraju zagrożony, Franciszek przyłącza się do modlitwy Kongijczyków. Życzy, aby niezależnie od różnic co do wiary, kultur i tradycji naród kongijski żył autentycznym braterstwem, "pobudzającym do jedności z innymi, w których znajdujemy nie wrogów czy konkurentów, ale braci, których trzeba serdecznie przyjąć".

 

"Zachęcam wszystkich, a zwłaszcza przywódców politycznych i religijnych - pisze papież - aby podejmowali czy kontynuowali wszelkie działania mające na celu budowanie mostów między wami, a nie murów, aby tworzyć w kongijskim społeczeństwie kulturę dialogu. Pozwoli on wam lepiej się poznać, abyście się bardziej kochali".

 

Ojciec Święty wzywa kongijskich przywódców do odważnego zaangażowania na rzecz wspólnego dobra celem budowania lepszej, pomyślnej i pokojowej przyszłości narodu.

 

Nuncjusz apostolski w Demokratycznej Republice Konga, przedstawiając 17 listopada papieskie przesłanie w stołecznej Kinszasie, zachęcił tamtejszych biskupów do kontynuowania wysiłków mediacyjnych między rządem a opozycją.

 

Prezydent Joseph Kabila, który sam prosił episkopat o pośrednictwo, zawarł 15 listopada porozumienie z częścią opozycji i 17 listopada wyznaczył na premiera jednego z jej przywódców, Samy Badibangę. Biskupi pragną jednak doprowadzić do pojednania z całą opozycją. Natomiast jej większość nie zgadza się, żeby Kabila sprawował rządy po upływie pod koniec grudnia swojej drugiej kadencji ani żeby kandydował po raz trzeci w wyborach prezydenckich, gdyż nie jest to zgodne z konstytucją.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?