Papież odwiedzi Kolumbię w 2017 r.

(fot. Grzegorz Gałązka)

Papież Franciszek przyjedzie do Kolumbii w pierwszym kwartale przyszłego roku - powiedział KAI kard. Rubén Salazar Gómez.

 

Przewodniczący Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej (CELAM) uczestniczy w trwającym w Monte Carlo zgromadzeniu plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Ma on nadzieję, że papieska wizyta przyczyni się do pojednania między Kolumbijczykami.


Niedawno zawarte po sześciu latach wysiłków porozumienie między rządem a lewicowymi partyzantami z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) zostało odrzucone w referendum przez mieszkańców kraju zaledwie 50 tys. głosów. - Sytuacja jest dziś niejasna - stwierdził kolumbijski purpurat.

 

Według niego przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla prezydentowi Kolumbii Juanowi Manuelowi Santosowi za wysiłki na rzecz zawarcia pokoju z FARC i zakończenia wojny domowej w jego kraju, świadczy o tym, że wspólnota międzynarodowa popiera to porozumienie. Jednak Kolumbijczycy pamiętają, że obie strony - siły rządowe i partyzanci - popełniły zbrodnie. Porozumienie polityczne to za mało, by zbudować w kraju prawdziwy pokój. Potrzebne jest przebaczenie, pojednanie, znalezienie przyszłości politycznej dla przywódców partyzantki (czy staną się ministrami, senatorami itp.).

 

Po referendum opozycja chce renegocjacji porozumienia, ale - zdaniem arcybiskupa Bogoty - byłoby to bardzo trudne, gdyż jego wypracowanie wymagało wielu lat dialogu. Być może przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla wpłynie na przeciwników porozumienia i przyczyni się do jego wcielenia w życia, przypuszcza kard. Salazar.

 

Wyraził nadzieję, że znajdzie się sposób na wyjście z impasu. Zapewnił, że Kościół będzie w pierwszym szeregu tych, którzy podejmują wysiłki w tym kierunku.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook