Znamy papieski herb i zawołanie. Co oznaczają?

(fot. facebook.com/papiezfranciszek)

Ojciec Święty postanowił zachować zasadniczo swój wcześniejszy herb oraz zawołanie biskupie "Spojrzał z miłosierdziem i wybrał" - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

 

Herb papieski przedstawia się następująco: na niebieskim tle umieszczono symbole godności papieskiej, takie same jak miało to miejsce w przypadku Benedykta XVI (mitra umieszczona między skrzyżowanymi kluczami złotym i srebrnym, związanymi czerwonym sznurem).

Na górze umieszczono symbol zakonu, z którego pochodzi nowy papież - Towarzystwa Jezusowego. Na tle jaśniejącego słońca widnieją litery IHS, czyli monogram Chrystusa. Nad literą H wznosi się krzyż, poniżej niej trzy czarne gwoździe. Na dole znajduje się gwiazda i kwiat nardowy. Gwiazda, według starożytnej tradycji heraldycznej, symbolizuje Maryję Pannę, Matkę Chrystusa i Kościoła, podczas gdy kwiat nardowy wskazuje św. Józefa, patrona Kościoła powszechnego. W tradycji ikonograficznej krajów języka hiszpańskiego św. Józef jest przedstawiany z gałązką nardu w ręku. W ten sposób papież Franciszek chciał podkreślić swoje nabożeństwo do Matki Bożej i św. Józefa.

Motto papieża Franciszka zaczerpnięte jest z homilii św. Bedy Czcigodnego (Homila 21; CCL 122, 149-151), który komentując ewangeliczny epizod powołania św. Mateusza, pisze: «Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me" (Jezus zobaczył celnika, a ponieważ było to spojrzenie zmiłowania i wyboru, rzekł do niego: «Pójdź za Mną».).

Homilia ta jest hołdem dla Bożego miłosierdzia i czytana jest w Liturgii Godzin w święto św. Mateusza. Ma ona szczególne znacznie w życiu i itinerarium duchowym obecnego Następcy św. Piotra. W święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio, w wieku 17 lat, doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu. Po spowiedzi odczuł, że dotknięte zostało jego serce i doświadczył zstąpienia Bożego miłosierdzia, które wzywało go do podjęcia życia zakonnego, na wzór św. Ignacego Loyoli. Kiedy został biskupem postanowił, że słowa św. Bedy staną się jego zawołaniem biskupim, a jako papież Franciszek zechciał umieścić je jako swoje motto.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (14)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~I. Kraszewski 02:05:44 | 2013-03-19
Po konsultacji lepszych reprodukcji widać, że gwoździe w papieskim herbie są czarne. Całe godło (monogram Jezusa, gwiazda Maryi i kwiat nardu Józefa) przedstawia Świętą Rodzinę.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~I. Kraszewski 01:43:18 | 2013-03-19
Aby zrozumieć symbolikę herbu papieskiego (i każdego innego) lepiej zajrzeć do fachowej literatury, niż wypisywać absurdy o pentagramach. W heraldyce zachodniej typowa gwiazda heradyczna jest pięciopromienna (w Europie Środkowej - sześcio). Od Średniowiecza wśród jej znaczeń jest symbolika maryjna, wyrażona w tekstach liturgicznych i pieśniach (Genuisti prolem, nova stella solem; Stella matutina; Ave maris stella; też np. Gwiazdo śliczna, wspaniała). Por. publikacje D. Forstner, O. Neubeckera, P. Dudzińskiego, A. Znamierowskiego i inne.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~I. Kraszewski 01:24:17 | 2013-03-19
Niestety, powyższy opis świadczy o nieznajomości heraldyki, a nawet niedbałym oglądzie; symboli godności papieskiej nie umieszczono przecież na tarczy, ale pod nią i nad nią. Prawidłowy opis herbu jest następujacy: w polu błękitnym na złotej aureoli [tarczy słonecznej] z promieniami prostymi i falistymi czerwony monogram Jezusa z takimż krzyżem łapowym zaćwieczonym i trzema gwoźdźmi [brązowymi?] (znak Towarzystwa Jezusowego); pod nim w pas: złota gwiazda i takiż kwiat nardu. Tarczę wieńczy infuła srebrna z trzema pasami złotymi przekrzyżowanymi takoż i czerwonymi wstęgami ze złotą frędzlą i takimiż krzyżykami. Pod tarczę podłożono dwa klucze przekrzyżowane w skos: z prawej srebrny, z lewej złoty [strony heraldyczne opisuje się odwrotnie!], powiązane czerwonym sznurem. Pod tarczą dewiza: miserando atque eligendo.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Martinus 20:56:28 | 2013-03-18
Na fladze Unii Europejskiej też są pentagramy? Ale czy naprawdę Bóg chciałby żeby Papieżem był ktoś "niedobry" dla ludzi? Co to ta masoneria tak naprawdę i czemu znani i ludzie zasłużeni dla społeczeństw do tego należeli?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jołmen 19:21:29 | 2013-03-18
na cudownym medaliku jest gwiazda 5-cio ramienna, poza tym pentagram to jest odwrócona gwiazda pięcioramienna, a nie gwiazda 5-cio ramienna, co można interpretować jako przeciwieństwo Marii, jak dla mnie symbol aż za nadto czytelny...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~as 19:03:43 | 2013-03-18
Maryja w heraldyce ma symbol rozgwiazdy (ten morski drapieżnik to w sumie wyglada jak gwiazda piecioramienna) ale jak narazie nigdzie nie znalazłam odnośnika, ze sama gwiazda bezpośrednio ma jakiekolwiek powiązania z Maryją.... trochę to dziwne....

W ikonografii bizantyjskiej Maryja ma zawsze trzy gwiazdy - na głowie i ramionach - oznaczające jej dziewictwo.
Mówi się o Maryi: gwiazda zaranna, gwiazda morza - czyli trochę tego jest i konkretne znaczenia te symbole mają.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Horned Rat 18:50:03 | 2013-03-18
No cóż mnie to nie dziwi zważywszy na to iż kościół zawsze w trudnych czasach szedł po pomoc do zakonu oprawców, jezuitów, sam Bonaparte się na ich temat wypowiadał mówiąc iż to organizacja wojskowa.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~me 17:46:22 | 2013-03-18
Maryja w heraldyce ma symbol rozgwiazdy (ten morski drapieżnik to w sumie wyglada jak gwiazda piecioramienna) ale jak narazie nigdzie nie znalazłam odnośnika, ze sama gwiazda bezpośrednio ma jakiekolwiek powiązania z Maryją.... trochę to dziwne....

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~bob 17:16:32 | 2013-03-18
~stan upraszczasz. Fakt, iż masoneria posługuje się piecioramienną gwiazdą nie znaczy, że jest ich własnością. Pentagram nie jest ich własnością. Sześcioramienną gwiazdę można interpretować inaczej niż symbol Maryi, np. jako znak bogini-matki, a pięcioramienną jako klucz do Królestwa Niebieskiego. Symbol ma to do siebie, że jest niejednoznaczny, a pomocą jest tu kontekst użycia i intencja osoby posługującej się znakiem. Skoro Ojciec św. określił, co oznaczają  użyte symbole to wystarczy. Tak tworzy się historia symboli.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~me 17:01:52 | 2013-03-18
Co do pentagramu to sobie poczytajcie troche na ten temat:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pentagram

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook